۲۵ هزار خانواده متضرر از خشک‌سالی در بامیان/ ۳۰ درصد محصولات زراعتی بامیان کاهش پیدا کرده است

اداره محلی بامیان نسبت به خشکسالی های سال جاری اظهار نگرانی کرد و خواهان کمک به متضررین و تدابیر پیشگیرانه در قبال آن شد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ «محمد طاهر زهیر» والی بامیان، سال جاری را به دلیل تغییرات اقلیمی و کاهش برف و باران که منجر به خشکسالی شده است، برای بامیان نگران کننده خواند و از دولت مرکزی و نهادها و سازمانهای کمک کننده خواست تا برای متضررین حوادث ناشی از خشکسالی کمک و همکاری کنند.

به گفته‌ی آقای زهیر، در پی خشکسالی های سال جاری، نزدیک به بیست و پنج هزار خانواده، شامل سه صد و پنجاه و نه قریه در سطح ولایت بامیان، متضرر شده است.

در پیوند به همین رویداد، بیش از پنجهزار و ششصد رأس مواشی تلف، شصد و پنج هزار درخت مثمر و غیر مثمر از بین رفته و قریب به شصت و هفت هزار جریب زمین زراعتی تخریب شده است.

والی بامیان، ضمن بالا بودن میزان خسارات و آسیب های ناشی از خشکسالی، اما مواد و منابع کمکی برای متضررین را محدود و ناچیز اعلام کرد و گفت: اداره محلی بامیان، با کمک مؤسسات همکار، آمادگی دارد تا برای ۵۷۳۶ خانواده مساعدت نقدی و برای ۹۰۰ خانواده ذغال سنگ کمک کند.

اداره محلی بامیان، با توجه به میزان بالای متضررین ناشی از خشکسالی، علاوه بر مبلغ یاد شده، ۸۱۴۵ بسته های کمکی مختلف النوع، ۳۹۲۰ تخته ترپال، چهار میلیون و دو صد هزار افغانی نقد، ۵۵۸ باب خیمه و تعداد ۹۵۰۰ تخته کمپل در اختیار دارد تا برای متضررین کمک کند.

به گفته آقای رفعت رئیس مبارزه با حوادث، قرار پلان مؤسسات همکار، از مجموع خانواده های متضرر ناشی از خشکسالی، ۵۷۳۶ خانواده کمک های نقدی را در اینده نزدیک دریافت خواهند کرد و بقیه خانواده های متضرر نیاز به کمک خواهد داشت.

همچنین آقای محمدی رئیس زراعت، آبیاری و مالداری بامیان، در نتیجه خشکسالی حدود ۳۰% محصولات زراعتی بامیان در سال جاری کاهش پیدا کرده و اگر اقدامات و تدابیر جامع، با در نظر داشت نگرانی هایی که از تغییرات اقلیمی وجود دارد، سنجیده نشود، نمی توانیم به نیازمندی های مردم و متضررین رسیدگی کنیم.

والی بامیان، ضمن قدردانی از کمک های موسسات همکار، که صادقانه و مسئولانه، برای یاری رساندن به خانواده ها و اشخاص متضرر تلاش می کنند، از وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث افغانستان و مراجع و نهادهای همکار ملی و بین المللی خواست تا با توجه به میزان بلند آسیب دیدگی ناشی از حوادث طبیعی، خصوصاً خشکسالی در بامیان، مردم و اداره محلی بامیان را مورد توجه خاص خویش قرار داده و نیازمندی های این ولایت را مدنظر داشته و کمک های بشردوستانه و پیشگیرانه‌ی خویش را دریغ نکنند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=45784