۱۰۰ هزار کودک معتاد در افغانستان/ شمار معتادان به ۳ میلیون نفر رسید

وزیر صحت عامه‌ می گوید که شمار معتادان کشور از ۹۰۰ هزار در سال ۲۰۰۹ به ۳ میلیون نفر رسیده است که  صد هزار آن را کودکان تشکیل می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ فیروز الدین فیروز٬ وزیر صحت عامه‌ی کشور که امروز در برنامه آگاهی‌دهی از مرض ایدز در کابل سخن می‌گفت، بیان کرد که مصرف زیاد مواد مخدر و مباشرت‌های نامشروع اصلی‌ترین عامل مبتلا شدن به ایدز است که هر دو مورد در کشور ما زیاد و به آسانی قابل دسترس است.

فیروز افزود٬ کار جدی برای حداقل رساندن مرض ایدز از سوی وزارت صحت عامه جریان دارد٬ ولی راهکاری را که دولت برای از بین بردن کشت کوکنار و قاچاق مواد مخدر به کار می‌برد٬ ناکام است: « حتا کشت خشخاش در ولایات رونق پیدا کرده است».

وزیر صحت عامه کشور گفت٬ هم اکنون ۱۰۵ مرکز تداوی معتادین که شامل ۴ تا ۵ هزار بستر می‌شود٬ در سرتاسر کشور فعال است٬ ولی خود معتادان حاضر به درمان نیستند.

به گفته فیروز٬ اعتیاد به مواد مخدر علاج ندارد و فقط با دادن « میتادو» برای معتادان تسکین کوتاه مدت ایجاد می‌کند که در همه جای دنیا به جز افغانستان معمول است.

او گفت٬ برای معتادان زیرپل سوخته از سوی این وزارت سرنج توزیع می‌شود٬ تا حداقل حفظ الصحه مراعات گردد و مانع شیوع ایدز در بین معتادان شود.

ایدز یا (اچ.آی.وی) از جمله امراضی است که افراد از طریق مباشرت‌های غیرمشروع و استفاده از مواد مخدر٬ به آن مبتلا می‎شوند.

اچ.آی.وی هیچ‌گونه علاج ندارد٬ فقط با درمان‌های ضد ویروسی می‌تواند دورهای این مرض را کاهش دهد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=30314