۱۳ میلیون افغان زیر خط فقر زندگی می کنند

مسوولان برنامه غذایی جهان یا (WFP) با ابراز نگرانی از افزایش فقر و گرسنگی در افغانستان می‌گویند که در سال روان حدود ۳٫۵ میلیون افغان از خشکسالی متاثر شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ مسوولان وزارت زراعت و مالداری، سازمان خوراک و زراعت ملل متحد (FAO) و برنامه غذایی جهان (WFP) امروز سه‌شنبه (۲۴ میزان) از روز جهانی غذا تحت شعار “کارکردهای ما آینده ماست، جهان عاری از گرسنگی تا سال ۲۰۳۰ ممکن است” در کابل تجلیل کردند.

زلتن ملیسیک رئیس برنامه غذایی جهان در افغانستان گفت:” عدم مصئونیت غذایی درافغانستان بسیار هشدار دهنده است که طی یک سال گذشته شماری افرادی که زیر خط فقر زندگی می‌کنند از ۹ میلیون نفر به ۱۳ میلیون نفر رسیده است.”

ملیسیک با بیان اینکه با وجود چالش‌ها، فرصت‌ها نیز در افغانستان برای مصئونیت غذایی موجود است گفت که حکومت افغانستان باید محو گرسنگی و مصئونیت غذایی را دراولویت کاری خویش قرار دهد.

رئیس برنامه غذایی جهان در افغانستان بیان داشت که حالا نیاز است که حکومت همراه سکتور خصوصی با هماهنگی جامعه جهانی برای محو گرسنگی در افغانستان تلاش کنند.

ملیسیک گفت:” ما آماده هستیم با هماهنگی حکومت افغانستان و سکتور خصوصی برای کاهش و از بین بردن کرسنگی درافغانستان کار دایمی نمائیم.”

در همین حال نصیر احمد درانی وزیر زراعت و مالداری گفت:”تغییر اقلیم وخشکسالی باعث شده است تا مردم افغانستان از فقر رنج ببرند.”

درانی با بیان اینکه حکومت افغانستان برای محو گرسنگی در کشور اقدامات جدی انجام داده است گفت:” ما برای ۱٫۴ میلیون نیازمند در کشور در سال جاری حدود ۶۰ تن گندم با آرد غنی شده توزیع کردیم.”

وزیر زراعت گفت:” ۷۰ درصد فقرای کشور ما در روستاها زندگی می‌کنند که باشندگان آن زراعت پیشه اند و ما برای معیاری سازی زراعت فقرا و کسب درآمد بیشتر از محصولات آنها اقدام ضروری را انجام دادیم.”

درانی افزود:” ما برای ازدیاد محصولات زراعتی، حمایت از دهاقین، تلاش در راستای زنجیره ای ساختن محصولات زراعتی، مساعد ساختن زمینه برای محصولات در بازارهای جهان و معیاری سازی تلاش‌های همه جانبه را به خرج می‌دهیم.”

راجندرا آریال نماینده سازمان خوراک و زارعت ملل متحد(FAO) در افغانستان نیز گفت که گرسنگی در سراسر جهان رو به افزایش است و ۱۱ درصد نفوس جهان از گرسنگی رنج می‌برند.

راجندرا آریال افزود:” حدود ۸۲۱ میلیون انسان درسراسر جهان از گرسنگی رنج می‌برند که بیشتر‌شان در آفریقا و قسمت‌های از آسیای زندگی می‌کنند.”

نماینده سازمان خوراک و زارعت ملل متحد مشکل چاقی را از دیگر مشکلات عدم مصئونیت غذایی عنوان کرده گفت:” امروز ما به سوی جهانی شدن چاقی در حرکت هستیم”. وی بیان داشت حدود ۳۸ میلیون کودک، امروز از وزن زیاد در جهان رنج می‌برند که یک نوع سو تغذی است .

جمهور نوشت: او از رهبران کشورهای جهان خواست که برای محو گرسنگی و جلوگیری از چاقی روز افزون باید یک سیستم غذایی سالم را ایجاد نمایند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=46196