انتقاد نی از شیوه اطلاع رسانی برخی رسانه‌ها از رویدادهای تروریستی در کشور

نی (نهاد حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان) از شیوه اطلاع رسانی برخی از رسانه‌ها از رویدادهای تروریستی در کشور به شدت انتقاد کرده و می گوید که با رسانه های که به اختلافات قومی- مذهبی دامن می زنند برخورد خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ نی همچنان از رسانه‌ها می خواهد به اطلاع رسانی حرفه ای متعهد بماند و از برجسته سازی اهداف حمله های تروریستی با عناوین مذهبی، که نوعی تفرقه پراکنی است خودداری کند.

سه مهاجم انتحاری شب پنجشنبه هفته گذشته (۲۵ جوزا مصادف به ۲۱ ماه مبارک رمضان) به مسجد الزهرا در غرب کابل حمله کردند.

در این حمله سه غیرنظامی و یک افسر پولیس شهید و ۸ نفر دیگر زخمی شدند. اما بی بی سی فارسی بجای تمرکز بر حمله قرار گرفتن یک مسجد و البته مکانی غیر نظامی، با ذکر تعلق مسجد به یک مذهب خاص در عنوان و متن خبر تلاش کرد تا این حس را به مخاطب القاء‌ کند که دلیل حمله مهاجمان نفرت با مذهب مذکور بوده است.

این شیوه اطلاع رسانی بی بی سی با انتقادهای تندی در بین مردم و کاربران صفحات اجتماعی روبرو شد و آنان تاکید کردند که اشاره مستقیم به مذهب قربانیان یک حمله تروریستی می تواند به نوعی به جنگ تبلیغاتی و روانی تروریست ها کمک کند و باعث ترویج نفرت پراکنی مذهبی در کشور شود.

در همین حال نهاد نی امروز دوشنبه (۲۹ جوزا) در یک نشست خبری در کابل بار دیگر به این گونه برخورد رسانه ها با رویدادهای تروریستی واکنش نشان داد.

مجیب خلوتگر رییس اجرایی نی، بدون این که از رسانه ای نام ببرد گفت که برخی رسانه ها در پوشش رویدادهای تروریستی بر گروه های خاص رویکردهای اختلاف افگنانه را به پیش گرفته و به اختلافات دامن می زنند.

وی با اشاره به “پوشش خبری حمله تروریستی اخیر برشهروندان در مسجد الزهرا کابل” بدون ذکر نام از رسانه ای گفت؛ این رسانه ها در پوشش خبری شان از این گونه رویدادها عناوین اقوام و مذاهب را برجسته ساخته و به اختلافات دامن می زنند.

آقای خلوتگر این شیوه اطلاع رسانی در رسانه ها را خلاف قانون اساسی و قانون رسانه ها خوانده، آن‌را برای مردم به شدت مخرب عنوان کرد.

وی در این باره گفت:”برجسته ساختن نام اقوام و مذاهب در رویدادهای تروریستی به وحدت ملی میان اقوام به شدت صدمه وارد کرده تاثیرات ناگواری را می تواند در جامعه برجای بگذارد”.

وی از تمام رسانه های همگانی در کشور خواست که از برجسته سازی اهداف حمله های تروریستی با عناوین مذهبی، که نوعی تفرقه پراکنی است خودداری کنند.

رییس اجرایی نی تاکید کرد که اگر این گونه تخطی ها در آینده ادامه پیدا کند، نهاد نی این تخطی ها را به دقت ضبط کرده و با نهادهای ذیربط شریک ساخته تا با متخلفین به شدت برخورد شود.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=3009