افزایش سه برابری تعداد زنان معتاد در افغانستان

تعداد زنان معتاد در افغانستان، طی سالهای گذشته به طور چشمگیر افزایش یافته و نسبت به گذشته سه برابر شده است.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ بسیاری از زنان توسط شوهران و خانواده‌های‌شان معتاد می‌شوند، بعد از اعتیاد بسیاری از زنان برای فراهم کردن مواد اعتیاد خود مجبور به روسپی‌گری و دزدی می‌شوند.

بر اساس گزارش واشنگتن پست، با کاهش کمکهای خارجی تعداد معتادان و کشت مواد مخدر در افغانستان افزایش یافته است.  در این گزارش آمده است، اعتیاد در افغانستان به یک آفت ملی تبدیل شده و دامنگیر زنان و کودکان نیز شده است.

مخالفان مسلح دولت نیز یکی از موانع عمده برای کاهش کشت کوکنار در کشور به شمار می رود، زیرا زیادتر کوکنار در مناطق تحت کنترل طالبان کشت می‌شود.

در گذشته گزارش های به نشر رسیدند که طالبان در کشت کوکنار و قاچاق مواد مخدر سهم دارد و یکی از منابع اصلی تمویل این گروه است.

سال گذشته تقربیاً ۴۲۰ هزار هکتار زمین در افغانستان به کشت تریاک اختصاص یافته بود که باعث افزایش ۴۳ درصد کشت این محصول شد.

در سال ۲۰۱۰ کارشناسان سازمان ملل تعداد معتادان در افغانستان را یک میلیون اعلام کرد، اما این تعداد در سال ۲۰۱۵ به سه میلیون تن افزایش یافت.

لازم به ذکر است گزارش هایی نیز وجود دارد که امریکا و نیروهای خارجی نیز از کشت مواد مخدر در افغانستان حمایت می کنند که افزایش کشت مواد مخدر با حضور دوامدار نیروهای ناتو در کشور می تواند مرتبط باشد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=3491