آغاز مجدد سرمایه‌گذاری امریکایی‌ها در ترکیه

تنها چند روز پس از آزادی کشیش بازداشت شده امریکایی، ۱۵ شرکت امریکایی در ترکیه سرمایه‌گذاری می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری صنا به نقل از آناتولی؛ علی عثمان، مدیر اتاق بازرگانی مشترک ترکیه و امریکا گفت: این ۱۵ شرکت هرکدام دست‌کم ۱۰۰ میلیون دالر سرمایه‌گذاری در ترکیه انجام خواهند داد.

اندور برانسون- کشیش بازداشت شده امریکایی در ترکیه روز جمعه و به حکم یک محکمه در ترکیه پس از دو سال حبس خانگی آزاد شد تا بدین ترتیب به یکی از تنش‌زاترین مسائل در روابط دو کشور خاتمه داده شود.

عثمان گفت: این شرکت‌ها و شرکت‌های دیگری که به دلیل مسائل اخیر و ترس از تحریم‌های امریکا بر ضد ترکیه نتوانسته بودند در ترکیه سرمایه‌گذاری کنند اکنون در حال آمدن به این کشور هستند.

به گفته مدیر اتاق بازرگانی مشترک ترکیه و امریکا، شرکت‌های امریکایی که از قبل نیز در ترکیه حضور داشته‌اند به دنبال حضور بیشتر در بازار این کشور هستند.

سرمایه‌گذاری‌های جدید امریکایی‌ها می‌تواند به تثبیت بیشتر اقتصاد و نرخ ارز ترکیه منجر شود.

بانک مرکزی ترکیه در گزارشی پیشتر اعلام کرده بود به دلیل تحریم‌ها و تنش در روابط با امریکا، از ماه فبروری سرمایه گذاران خارجی حدود ۴.۷ میلیارد دالر از سرمایه خود را از این کشور خارج کرده‌اند.

ترکیه در هشت ماه نخست امسال حدود شش میلیارد دالر سرمایه خارجی جذب کرده است و در تلاش است این رقم را تا پایان سال جاری میلادی به ۱۱ میلیارد دالر افزایش دهد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=46067