ابراز غم شریکی صدها باشنده هرات با امضای دفتر یادبود شهدای حمله تروریستی تهران

پس از حمله تروریستی در تهران که منجر به شهادت ۱۷ شد، صبح امروز صدها تن از باشندگان ولایت هرات با حضور در سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران و ضمن ابراز همدردی با دولت و ملت مسلمان ایران، پای دفتر یادبود قربانیان این رویداد را امضا کردند.
به گزارش خبرگزاری صنا، حجت‌السلام و المسلمین “سید محمد هاشمی راستی” رئیس مرکز تبیان در هرات ضمن عرض تسلیت این ضایعه بزرگ به دولت و ملت ایران گفت: مبارزه با تروریزم عزم جمعی در سراسر جهان و مخصوصا کشورهای اسلامی می‌طلبد.
وی گفت: مسلمانان باید بیشتر از قبل به این موضوع توجه داشته و سعی کنند با تقویت مبانی وحدت از تجربیات یکدیگر استفاده کنند.
او تاکید کرد که کشور ما در مجاورت و همسایگی ایران است و مسوولین کشور ما باید از ظرفیتی که در ایران در رابطه با مبارزه با تروریزم وجود دارد، استفاده کنند.
“کامران علیزایی” رئیس شورای ولایتی هرات نیز گفت که دشمن افغانستان و ایران مشترک است چون هدف دشمن تخریب اسلام است.
وی گفت که اگر مردم در مبارزه با تروریزم جدی بوده و وحدت خود را حفظ کنند، دشمن ناکام خواهد ماند.
“سیروس علاف” مشاور تجارتی و اقتصادی رئیس جمهور کشور نیز گفت که مردم ایران و افغانستان از یک پیکر هستند و اگر مشکلی که در یکی از این کشورها پیش آید، مردم کشور دیگر آن را حس می‌کنند.
وی گفت که دوستی و ارتباطات این دو کشور از سال‌های دور است و در آینده نیز همینطور خواهد بود.
او تاکید کرد که این گروه‌هایی که اینطور به مردم حمله می‌کنند، برای بد نام کردن اسلام به وجود آمده است.
“محمدنعیم بهیر” نماینده والی هرات در این نشست، مراتب تسلیت و همدردی اداره محلی هرات را به سرکنسول ایران بیان کرد و گفت:  بدون شک دشمنان اسلام از هر فرصتی برای ضربه زدن به مسلمانان استفاده می‌کنند.
همچنین دیپلمات‌های کشورهای مختلف چون پاکستان، ترکمنستان و هند و نمایندگان سازمان ملل متحد، صلیب سرخ و دیگر مراکز بین‌المللی مقیم هرات نیز به کنسولگری ایران در این شهر آمده و ابراز همدردی کردند.
“محمود افخمی رشیدی” سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در هرات نیز ضمن تشکری از حضور اقشار مختلف مردم و ابراز همدردی‌شان با دولت و ملت ایران گفت: تروریزم پدیده‌ای است که با برنامه‌های از پیش تعریف شده به کشورهای مختلف دنیا روانه شده است و ما شاهد هستیم که هر روز در گوشه و کنار این دنیا افراد پست و زبون به دور از کرامت‌های انسانی و اسلامی در صدد هستند تا با نام اسلام به اسلام ضربه بزنند.
افخمی خاطر نشان ساخت که در این ماه که مردم مسلمان با دهان روزه در جستجوی کسب کار و علم هستند، می‌بینیم که این افراد از خدا بی‌خبر به مردم حمله می‌کنند و در تلاشند تا با افکار و رفتار غلط و به دور از تمام موضوعات انسانی خون مردم را بریزند.
وی تاکید کرد که موضع جمهوری اسلامی ایران این است که با هر نوع افراطیت برخورد کرده و آن‌را محکوم می‌کند.
او گفت: اعتقاد داریم که داعش عصاره تمام گروه‌های تکفیری است و به نظر می‌آید که از این گروه پست‌تر وجود ندارد.
امیدوارم هستیم که جامعه جهانی بخصوص کشورهای منطقه و کشورهای آسیب دیده از این پروسه شوم، دست به دست هم داده و با وحدت و برادری و همبستگی ضربه‌ای به این گروهک بزنند.
به گفته وی، امروزه تمام دنیا نسبت به این فکر شوم و پلید و نسبت به کسانی که این گروه‌ها را حمایت می‌کنند، آشنایی کامل دارند.
افخمی خطاب به کسانی که این گروه‌های تکفیری را حمایت می‌کنند گفت: آتشی که برافروخته‌اید روزی دامن خود شما را نیز خواهد گرفت.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=2402