اتحادیه اروپا گروه حقیقت یاب به میانمار اعزام می کند

اتحادیه اروپا یک گروه حقیقت یاب را برای بررسی مستقل بحران کشتار روهینگیایی ها توسط ارتش و نظامیان در ایالت راخین میانمار اعزام می کند تا براساس گزارش آنها تصمیم نهایی در مورد تحریم تجاری میانمار را اعلام کند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ این اتحادیه با انتشار بیانیه ای تاکید کرد این اتحادیه درحال بررسی تحریم تجاری کشورهایی مانند کامبودیا و میانمار است که در جنوب شرق آسیا حقوق بشر را نقض کرده و علیه مردم خود به کشتارجمعی دست زده اند.

طبق این گزارش اتحادیه اروپا تحریم خود را به زودی علیه کامبودیا اعمال و در مورد میانمار نیز پس از دریافت گزارش بازرسان در مورد آن تصمیمات نهایی خود را اعلام خواهد کرد.

‘سسیلیا مالمستروم’ رئیس تجارت اتحادیه اروپا دراین زمینه گفت که اتحادیه آماده اعمال مجازات علیه کامبودیا و میانمار است.

این تصمیم پس از بیش از یکسال از بحران روهینگیا در جنوب شرق آسیا و فشارپارلمان اتحادیه اروپا دراین زمینه اتخاذ شده است.

رئیس تجارت اتحادیه اروپا اعلام کرد دولت نظامی کامبودیا با سرکوب مخالفان در انتخابات سراسری این کشور دخالت کرد و فردی را که ۳۰ سال در قدرت بود بازهم حفظ کرد.

وی افزود: دولت میانمار نیز تاکنون نه تنها مانع از کشتار اقلیت مسلمان روهینگیایی نشده و همواره از نظامیان عامل این سرکوب ها حمایت کرده است.

اقلیت مسلمان روهینگیا در ایالت راخین میانمار از سال ۲۰۱۲ هدف مستمرحملات بودائیان تندرو قرار گرفته اما در سنبله سال گذشته با تشدید این حملات و پیوستن نیروهای ارتش و بودائیان افراطی به روند سیستماتیک نسل کشی و پاکسازی نژادی مسلمانان میانماری ،هزاران نفر از روهینگیایی ها کشته و بیش از ۷۵۰ هزار نفر به سوی بنگلادیش آواره شدند.

شبکه آسیا تایمز گزارش داد: مالمستروم در پایان اجلاس وزیران تجارت کشورهای عضو اتحادیه اروپا در اتریش با بیان اینکه اتحادیه تجارتش را ارزش محور قرار داده و اقدامات سختگیرانه ای را علیه کشورهای ناقض حقوق بشر به کار خواهد برد.

به گفته وی اتحادیه اروپا پس از انتشار گزارش سازمان ملل سرکوب انجام شده در میانمار را نقض آشکار حقوق بشر و پاکسازی نژادی می داند و آنگ سان سوچی رهبر معنوی میانمار نیز در حل این بحران ناکام بوده است.

بازرسان ویژه حقوق بشر سازمان ملل هفته گذشته گزارش ۴۴۴ صفحه ای تازه ای از مستندات کشتار و شکنجه مسلمانان روهینگیایی را توسط نظامیان میانماری منتشر کرده و خواستار محاکمه فرمانده ارتش میانمار به همراه ۵ نفر از فرماندهان دیگر عامل کشتار و نسل کشی در میانمار شدند.

دیپلماسی کانادا در مورد میانمار پس از این موضوع شدت گرفت و عرصه قانونگذاری آن با دو مصوبه کاملا صف بندی این کشور را علیه رهبران و نظامیان میانمار نشان داد.

طبق این گزارش اتحادیه اروپا به زودی یک گروه حقیقت یاب را به میانمار برای کشف واقعیات در زمینه بحران روهینگیا اعزام می کند و تصمیمات تنبیهی اتحادیه براساس گزارش بازرسان این اتحادیه اعلام خواهد شد.

طبق اطلاعات تارنمای اتحادیه اروپا، حجم صادرات کامبودیا به اتحادیه اروپا بالغ بر ۵ میلیارد یورو به وزن تقریبی ۴٫۴ میلیارد پوند در سال گذشته برآورد شده است و کامبودیا از این روابط در جهت توسعه اقتصادی خود استفاده کرده است.

انتخابات سراسری ماه جون ( جوزا ۹۷ ) کامبودیا نقطه عطفی در روابط این کشور با اتحادیه اروپا بود.

نخست وزیر هون سن پس از سه دهه حفظ قدرت با سرکوب و جلوگیری از حق رای مخالفان، خودرا برنده این انتخابات اعلام کرد.

دولت کامبودیا در مورد تحریم های اتحادیه اروپا تاکنون اظهار نظر نکرده است.

کشورهای اتحادیه اروپا منبع ۴۰ درصد فروش خارجی کامبودیا را تشکیل می دهند که در صورت آغاز تحریم های علیه این کشور ، اقتصاد کامبودیا بشدت لطمه خواهد دید.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=45183