اتحادیه علمای ترکیه تحریم قطر توسط عربستان را “حرام” اعلام کرد

اتحادیه علمای مسلمان ترکیه در استانبول، در یک بیانیه اعلام کرده اند که تحریم قطر توسط عربستان و دیگر کشورهای عربی، از نظر اسلام “حرام” است.

به گزارش خبرگزاری صنا, این تشکیلات زیر نام “اتحادیه علمای مسلمین” که در استانبول ترکیه فعالیت دارد؛ در یک بیانیه گفته است که اقدام عربستان و چندین کشور عربی دیگر که از ریاض تبعیت کرده اند از نظر اسلام “بی رحمانه و غیرشرعی” است.

این عالمان دینی امروز یک شنبه (۲۱ جوزا) که بیش از یکصد عالم مذهبی را در این کشور تشکیل می دهد؛ با امضای یک تومار از عربستان و دیگر کشورهای عربی خواسته اند که به محاصره اقتصادی خود بر ضد قطر پایان دهند.

این تشکل مذهبی گفته است که گناه این کار عربستان در ماه مبارک رمضان چندین برابر است و به معصیب آن افزوده شده است.

اتحادیه علمای مسلمان ترکیه گفته است که “تروریستی” خواندن حماس که یک جنبش مقاومتی در برابر اسراییل است؛ خیانت به امت اسلامی است و باعث قدرت گرفتن “کفار” در برابر اسلام می شود و انگیزه جوانان مسلمان را برای مبارزه با استکبار ضعیف می سازد.

تشکیلات “اتحادیه علمای مسلمین” در ۱۵ کشور مسلمان جهان نمایندگی دارد و در این کشورها، دارای سازمان های بزرگ اسلامی و دارافتا می باشد.

روز گذشته “عبدالعزیز بن عبدالله آل شیخ” مفتی اعظم عربستان گفته بود که تصمیم ریاض و کشورهای عربی بر ضد قطر، یک اقدام آگاهانه برای مبارزه با تروریسم است که به نفع مسلمانان و آینده مردم قطر می باشد.

این بیانیه اتحادیه علمای مسلمان ترکیه در حالی منتشر می شود که انقره از جمله کشورهایی است که قول همکاری قوی نظامی و اقتصادی را به قطر سپرده است.

روز گذشته دو توافقنامه نظامی که در سال ۲۰۱۵ بین انقره و دوحه امضا شده بود؛ از سوی پارلمان ترکیه تصویب و اجرایی گردید و قرار است این کشور هر چه زودتر صدها نیروی نظامی به قطر اعزام نماید.

این تصمیم به دلیل قوت گرفتن خطر حمله نظامی به این کشور کوچک حوزه خلیج فارس از سوی عربستان و متحدانش انجام گرفته است. ترکیه همچنین وعده داده است که تمامی مایحتاج غذایی و دارویی این کشور را تامین خواهد کرد.

عربستان، امارات و بحرین، فعلا تمامی مرزهای زمینی، هوایی و دریایی خود را به روی قطر بسته اند و این کشور را عملا در یک محاصره اقتصادی خطرناک قرار داده اند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=2542