احزاب آلمان روی الحاق خانواده پناهجویان به توافق رسیدند

مارتین شولتس رئیس حزب سوسیال دموکرات آلمان با اظهار امیدواری از این توافق گفت که حزبش مفکوره خود را به کرسی نشانده است.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ شولتس افزود: «ما به قاعده “۱۰۰۰ و اضافه از آن” نایل گردیدیم.» یعنی قاعده ای که براساس آن، ماهانه ۱۰۰۰ نفر در پروسه الحاق خانوادگی وارد آلمان شوند به علاوه آنهایی که شامل حالات دشوار می شوند.

موضوع جنجال برانگیز الحاق خانواده های پناهجویان تا آخرین لحظه مانعی بر سر راه تشکیل یک ائتلاف بزرگ حاکم در برلین بود.

حالا حزب سوسیال دموکرات و اتحاد احزاب دموکرات و سوسیال مسیحی به سازشی در رابطه با الحاق خانواده های پناهجویان دست یافتند.

این جناح های ائتلاف به فیصله رسیدند که روند الحاق خانواده های پناهجویانی که حفاظت محدود دریافت کرده اند تا ۳۱ جولای سال روان متوقف باقی بماند و پس از آن، افزون بر کسانی که شامل مقررات برای حالات دشوار استثنایی می شوند، شمار افرادی که در این روند به آلمان می آیند، به ماهانه ۱۰۰۰ تن محدود گردد.

اتحاد احزاب دموکرات و سوسیال مسیحی نیز از این توافق اظهار رضایت کردند.

اندریاس شویر منشی عمومی حزب سوسیال مسیحی تأکید کرد که “حزب سوسیال مسیحی روی حرفش صادق می‌ماند”.

شویر گفت: «از اول ماه آگست (۲۰۱۸) حق الحاق خانوده برای پناهجویانی که از حفاظت موقت برخوردار شده اند، در مجموع حذف می‌گردد.»

به گفته وی یک مقرره برای حالات دشوار استثنایی، که با آن سالانه شمار اندکی می توانند به اعضای خانواده شان در آلمان بپیوندند، همین حالا نیز وجود دارد.

شویر افزود: «به این ترتیب فراتر از حد توافق شده هیچ مهاجرت اضافی (به آلمان) وجود نمی‌داشته باشد، بلکه روی کنترول و نظم با تأثیر محدود تمرکز می شود.»

الکساندر دوبرینت رئیس گروه ایالتی حزب سوسیال مسیحی گفت: «با مقررات جدید، حق الحاق خانواده ها برای پناهجویانی که حفاظت موقت دارند، حذف می‌گردد.»

به گفته وی این یک سنگ تهداب بنیادی برای محدود ساختن بیشتر مهاجرت به آلمان است. دوبرینت علاوه کرد: «ما نباید توانایی کشور خود در ادغام (پناهجویان) را بیش از حد تحت فشار قرار بدهیم، دقیقاً به همین خاطر بسیار مهم بود که برنامه الحاق خانواده ها محدود ساخته شود.»

قرار است روی جزئیات دقیق مقررات جدید در ماه های آینده کار صورت بگیرد. موضوع متوقف ماندن روند الحاق خانواده ها روز پنجشنبه در پارلمان فدرال به تصویب خواهد رسید.

حزب سوسیال دموکرات و اتحاد احزاب دموکرات و سوسیال مسیحی با این سازش یک موضوع مرکزی مناقشه بر سر تشکیل ائتلاف را از سر راه خود برداشتند.

آنها از همین رو زیر فشار قرار داشتند، زیرا میعاد مقررات موجود برای پناهجویانی که از حفاظت موقت در آلمان برخوردار اند، در میانه مارچ همین سال به پایان می‌رسد.

احزاب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی با سوسیال دموکرات ها به توافق رسیدند که الحاق خانوده ها را در درازمدت به ماهانه ۱۰۰۰ تن محدود بسازند.

شمار پناهجویانی که حفاظت موقت داشته و توانسته اند از مقررات برای حالات دشوار استثنایی استفاده کرده و اعضای نزدیک خانواده خود را به آلمان بخواهند، در سال ۲۰۱۷ بسیار اندک بوده است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=20094