اردوغان و عزت بازیافته

قبل از شروع به نوشتن این مطلب، پُست‌هایی را برشمردم که در طول دو و نیم سال گذشته، در نقد رفتار رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نوشته بودم.

این نوشته‌ها که ۱۹ مورد است، موضوعاتی چون تخطئه اردوغان در حمایت از جریان‌های تروریستی در خاورمیانه، همراهی و هماهنگی در مقاطع خاص با اسرائیل، زندانی کردن و سرکوب خبرنگاران، فشار مضاعف بر رسانه‌های غیرهمسو با جریان خود یعنی حزب «عدالت و توسعه»، فراهم کردن زمینه رشد افراط‌گرایی در ترکیه، برخورد غیرانسانی با عوامل کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ و طرفداران فتح‌الله گولن، سرجنباندن با ام‌الفساد جهان اسلام یعنی آل‌سعود، گرفتن ژست فانتزی برای به دست گرفتن رهبری جهان اسلام بدون عمل، تلاش برای بستن مکتب‌های افغان- ترک در افغانستان، تغییر قانون اساسی ترکیه برای افزایش اختیارات خود و در مقطعی، سخت‌گیری بر مهاجران را شامل می‌شود.
هر کدام از موضوعات بالا، در زمان خود حقیقت محض بود و اکنون نیز از همان نوشته‌هایم دفاع می‌کنم اما از آنجا که سیاست، علم سیّال و متغیّری است، طی ماه‌های اخیر در رفتار اردوغان، تغییر محسوسی مشاهده شده که به جز تلاش برای بستن مدارس افغان- ترک، در قبال سایر موضوعات داخلی و بین‌المللی، راه معقولی را در پیش گرفته است.

او اگر سیاست و راهبرد فعلی‌اش را تثبیت و تقویت کند، بعید نیست که به رهبر ایده‌آل جهان اهل‌سنت تبدیل شود. همان‌طور که خوانندگان خود می‌دانند، در حال حاضر یکی از دلایل پراکندگی مسلمانان و رشد افراط‌گرایی در جهان اسلام، نبود یک رهبر ایده‌آل، جامع‌الشرایط و قابل قبول در بین اهل‌سنت است.

اگر اردوغان، این مسیر درست را که اکنون در پیش گرفته و شروع کرده است، ادامه دهد، می‌تواند خلاء رهبری و زعامت را در بین اهل‌سنت پُر کند. میزبانی و مدیریت اجلاس فوق‌العاده سران سازمان همکاری‌های اسلامی توسط اردوغان که دیروز در استانبول برگزار شد، نشانه خوبی از لیاقت اردوغان برای زعامت جامعه اهل‌سنت است. من تغییر رویکرد اردوغان در قبال خاورمیانه و داعیه دلسوزی برای امت مسلمه را عزت بازیافته برای او و احیای هویت جهان اهل‌سنت می‌دانم.

محمد مرادی — خبرگزاری صنا

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=15549