استعفای نیکی هیلی سفیر امریکا در سازمان ملل

دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا با استعفای نیکی هیلی سفیر امریکا در سازمان ملل متحد که روز سه‌شنبه از مقام خود کناره‌گیر کرده است، موافقت نمود.

به گزارش خبرگزاری صنا؛‌ خانم هیلی روز سه‌شنبه (۱۷ میزان) در کنار ترامپ در کاخ‌سفید ایستاد به خبرنگاران گفت بر خلاف شنیده‌ها در فضای رسانه‌های امریکا، او قصد نامزد شدن برای پست ریاست جمهوری در سال ۲۰۲۰ را ندارد و به فعالیت سیاسی خود در قالب حمایت از ترامپ ادامه خواهد داد.

استعفای خانم هیلی غیرمنتظره گزارش شده است هر چند دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری گفته این موضوع از پیش میان او و خانم هیلی طرح شده بوده است.

ترامپ گفته امیدوار است خانم هیلی پس از این فراغت شغلی دوباره به کابینه او بازگردد و تاکید کرده که خانم هیلی حتی مختار به انتخاب پست دلخواهش خواهد بود.

دونالد ترامپ گفته جانشین خانم هیلی را طی دو سه هفته آینده معرفی خواهد کرد.

ترامپ روز سه شنبه هنگام ترک کاخ سفید گفت که دخترش ایوانکا به عنوان سفیر امریکا در سازمان ملل “کولاک خواهد کرد” اما افزود که نمی خواهد با این کار متهم به فامیل‌سالاری شود.

هیلی کار خود به عنوان سفیر دائم امریکا در سازمان ملل متحد را از ماه جنوری سال گذشته و همزمان با ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید آغاز کرده بود. و پیش از آن فرماندار ایالت کارولینای جنوبی بود.

خبر استعفای خانم هیلی یک روز پس از آن اعلام می‌شود که یک نهاد ضدفساد او را به انجام هفت سفر با هواپیماهای لوکس خصوصی متهم کرد؛ پروازهایی که هزینه آن را رهبران صنایع در کارولینای جنوبی به عنوان هدیه تقبل کرده بودند.

موسسه “شهروندان هوادار مسئولیت و اخلاق” در واشنگتن گفته خانم هیلی در یک گزارش افشای هزینه‌ها، بهای این پروازها را ده ها هزار دالر کمتر از رقم واقعی ذکر کرده بود.

او پس از ورود به سازمان ملل متحد انتقادهای تندی را از این نهاد بین‌المللی آغاز کرد و بارها شورای امنیت را به تبعیض و جفا در حق اسراییل متهم کرد.

در دوران حضور او بر کرسی امریکا در سازمان ملل متحد، این کشور کمک‌های مالی خود به چندین نهاد این سازمان از جمله آژانس کمک به آوارگان فلسطینی را قطع کرد و از برخی نهادهای آن همچون شورای حقوق بشر خارج شد.

دو هفته پیش و در جریان مجمع عمومی سازمان ملل متحد، خانم هیلی در کنار دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری، ریاست جلسه ویژه شورای امنیت درباره سلاح‌های هسته‌ای را ریاست کرد.

جلسه‌ای که بسیاری آن را موجب انزوای ترامپ و دولت امریکا دانستند چرا که به غیر رئیس‌جمهور امریکا، همه اعضای حاضر در جلسه با حمایت از توافق هسته‌ای با ایران، خروج امریکا از آن را نقد کردند.

ترامپ آن روز جلسه را پیش از اتمام ترک کرد و خانم هیلی رسما ریاست آن را بر عهده گرفت.

چند ماه پیش هم مجادله لفظی میان نیکی هیلی و لری کادلو، مشاور اقتصادی آقای ترامپ جنجالی شد.

ماجرا از آنجا آغاز شد که آقای کادلو با انتقاد از خانم هیلی گفت که او در اقدامی “ناپخته” دور جدید تحریم‌های امریکا علیه روسیه را علنی کرده و به عقیده او خانم هیلی در آن لحظه کمی “گیج شده بوده” است.

انتقادی که به مذاق خانم هیلی خوش نیامد و خیلی زود پاسخ داد که: “با احترام باید بگویم که من هرگز گیج نمی‌شوم.”

خانم هیلی که فرزند یک زوج هندی‌ و مهاجر است در سال ۲۰۱۶ و ابتدای کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ برای ریاست جمهوری از او انتقاد کرد.

در آن ایام خانم هیلی به عنوان یک جمهوری‌خواه فرماندار ایالت کارولینای‌جنوبی بود.

نیکی هیلی حتی آن روزها جایی گفته بود از نظر او بلاغت دونالد ترامپ در اظهارتش می‌تواند دنیا را به سوی جنگ جهانی سوم ببرد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

+ 87 = 94

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=45612