استقرار تانک های پیشرفته چینی، در مرز مشترک با هند

ارتش چین در یک اقدام غیرقابل انتظار، تانک های زرهی خود را در نزدیکی مرزهای خود با هند در منطقه “تبت” مستقر کرده است.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ باید تصریح کرد که چین و هند سالهاست با هم مشکلات مرزی حل نشده ای دارند؛ اما دست کم ظرف چند سال اخیر، دو طرف خطوط مرزی موجود را به صورت نسبی پذیرفته اند.

دو کشور در سال ۱۹۶۲ حتا یکبار وارد جنگ شدیدی در مرزهای خود شدند. خبرگزاری شینهوا امروز چهارشنبه (۲۳ جوزا) گزارش داده که چین در یک اقدام جدید، دهها تانک “شینگ تینگتان” که جزو پیشرفته ترین ادوات زرهی این کشور است را در منطقه “تبت” جا به جا کرده است.

البته این منطقه جزو قلمرو چین است؛ اما نزدیک ترین منطقه مرزی با هند محسوب می شود. گفته می شود که این اقدام چین برای محدود کردن تقویت ارتش هند در مناطق مرزی صورت گرفته است.

تلویزیون های دولتی چین هم استقرار تانک های این کشور را در منطقه “تبت” تایید کرده اند. رسانه های داخلی چین به نقل از برخی مقامات نظامی این کشور گفته اند که اقدام این کشور، یک عمل متقابل بوده و به دنبال آرایش جدید نظامی هند در نزدیکی مرز با چین صورت گرفته است.

اختلاف اصلی موجود بین چین و هند روی منطقه “زنگنان” است که هند بر آن ادعای مالکیت می کند و چین آن را “تبت جنوبی” خوانده و آن را جزو سرزمین خود می داند.

این اختلاف بیش از ۲۰ سال می شود که با مذاکره و گفتگو حل نشده است. “زنگتان” فعلا زیر حاکمیت و تسلط هند قرار دارد.

مناطق مورد مناقشه بین هند و چین، به دلیل کوهستانی و صعب العبور بودن، دارای علامت گذاری مرزی مشخص نیست و همین مساله باعث شده که بارها طرفین همدیگر را متهم به تجاوز به قلمرو یکدیگر کنند.

گفتنی است که تانک های چینی مستقر شده در مرز با هند، دارای سلاح های پیشرفته خودکار و موشک اندازهای زمین به هوا می باشد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=2702