اصلاحات در عربستان ادامه دارد / غیر الزامی شدن چادر برای زنان سعودی

غیر الزامی شدن چادر برای زنان عربستانی

در ادامه اقدامات بی سابقه حکومت سعودی ، شورای علمای عربستان اعلام کرد: زنان سعودی دیگر نیازی نیست از چادر استفاده کنند به شرط اینکه ساده پوش باشند.

به گزارش خبرگزاری صنا ، در ادامه تحولات سریع و اصلاحات اجتماعی در عربستان، پوشیدن چادر برای زنان در این کشور غیرالزامی اعلام شده است.

در حالی که تاکنون سخت ترین شرایط ، فراتر از مقررات اسلامی در عربستان بر وضعیت زنان غالب بوده است اما شورای علمای این کشور اعلام کرد زنان سعودی دیگر نیازی نیست چادر به سر کنند، به شرط اینکه ساده پوش باشند.

فرانس ۲۴ در گزارشی اعلام کرد: چادر یک پوشش کامل است که دستان و پاهای زنان را در بر می گیرد. این پوشش در عربستان سعودی تا همین دو سال قبل آنچنان الزامی بوده است که در صورتی که خانمی از آن در انظار عمومی اجتناب می کرد می توانست به زندان بیفتد.

با این حال یک شیخ بسیار پرطرفدار که عضو شورای علمای این کشور نیز هست، در برنامه رادیویی اش این شرایط را کاملا دگرگون کرده است. وی در رادیو اعلام کرد که از نظر دینی هیچ اجباری برای حمل این پوشش سنتی توسط خانم ها وجود ندارد.

شیخ عبدالله المطلق می گوید: بیش از نود درصد زنان مسلمان پرهیزگار در جهان اسلام چادر ( عبایه) سر نمی کنند و اصلا این پوشش را نمی شناسند. ما نیز نباید خانم ها را به حمل این پوشش اجبار کنیم.

فرانس ۲۴ افزود: فعلا حکومت عربستان به این موضع واکنشی نشان نداده است، حکومتی که تحت تاثیر محمد بن سلمان ولیعهد کشور، تمهیدات آزادسازانه زیادی را به نفع زنان اتخاذ کرده است.

این تمهیدات در چارچوب برنامه ولیعهد موسوم به ” دورنمای ۲۰۳۰” با هدف مدرن سازی کشور در دوازده سال آینده اتخاذ شده است.

باید بگوییم از چند ماه قبل به این طرف یک انقلاب کوچک در عربستان در حال اجراست. وضع بگونه ای است که برخی زنان جسارت به خرج می دهند و کلا حجاب شان را بر می دارند و موهایشان را به نمایش می گذارند. زنان از این پس می توانند به مکان های ورزشی بروند و در کنسرت های موسیقی شرکت کنند.

در یک ماه آینده آنها می توانند به سینما نیز بروند و به زودی البته رانندگی نیز برایشان رسما آزاد خواهد شد. اما هنوز راه زیادی در این حوزه وجود دارد. زنان هنوز برای دریافت پاسپورت و سفر به خارج از کشور به اجازه همسرشان نیاز دارند. زنان سعودی حتی برای بازکردن اکانت بانکی باید اذن از همسر بگیرند.

بن سلمان بسیار سعی دارد از خود چهره‌ای ویژه و ساختارشکن در عربستان نشان دهد، از سوی دیگر بسیاری از تحولات اخیر عربستان سعودی، پوششی برای دستگیری‌ها و بازداشت‌های وسیع ماه‌های اخیر از سوی بن سلمان است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=21249