اعلام آمادگی امریکا برای همکاری با روسیه در مورد سوریه

وزارت خارجه امریکا اعلام کرده که این کشور آماده است به منظور تامین ثبات در سوریه با روسیه گفتگو و همکاری کند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ رکس تیلرسون،وزیر خارجه امریکا گفته است که کشورش آماده است تا در مورد استقرار نیروی ناظر برای آتش بس و هماهنگی برای ارسال و توزیع کمک‌های بشر دوستانه به مردم سوریه، دوش به دوش با مسکو همکاری کند.

آقای تیلرسون افزوده است که اگر واشنگتن و مسکو برای ایجاد ثبات عملی در سوریه همکاری کنند، امریکا می‌تواند روند پیشرفت حل و فصل بحران سوریه و آینده سیاسی آن کشور را پایه ریزی کند.

ایالات متحده امریکا همواره بشار اسد، رییس جمهور سوریه را به جنایت علیه سوری‌ها متهم کرده و گفته است که بشار اسد به منظور حفظ قدرت دست به جنایت می‌زند و مسئول نا آرامی‌ها و تنش‌های داخلی سوریه است.

ایالات متحده امریکا در حالی از آماده‌گی‌ها برای همکاری با روسیه در مورد حل اختلاف‌ها در سوریه خبر داده است که پیش از این همواره دولت امریکا خواستار کناره‌گیری بشار اسد از قدرت شده است اما در مقابل، روسیه بشار الاسد را رییس جمهور رسمی و قانونی سوریه دانسته و از او حمایت کرده است.

در همین حال قرار است تا یک هفته دیگر سران گروه ۲۰ به شمول روسأی جمهور امریکا و روسیه برای حل بحران سوریه در شهر فرانکفورت آلمان تشکیل جلسه دهند.

وزیر خارجه امریکا گفته است جنگ داخلی سوریه از موضوعات مهم این نشست است.

پیش از این نیز چندین بار نشست‌هایی برای پایان دادن به معضل سوریه درکشورهای مختلف از جمله قزاقستان برگزار شده است که در آن رهبران روسیه و امریکا نیز اشتراک داشته‌اند اما تاکنون تاثیری بر ایجاد ثبات و ختم جنگ داخلی در سوریه نداشته است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=3892