افزایش تنش در روابط بحرین و فرانسه

انتقاد سفیر فرانسه در بحرین از وضعیت حقوق بشر در این کشور و اعطای شهروند افتخاری به نبیل رجب، مدافع حقوق بشر در بحرین توسط شهرداری پاریس، خشم مقامات بحرینی را به دنبال داشته است.

به گزارش خبرگزاری صنا ، سیسیل لونگه، سفیر فرانسه در بحرین در ۲۴ جوزا در حساب توییتری‌اش نوشت،«فرانسه شدیدا از شیوه برخورد با مدافعان حقوق بشر و معارضین سیاسی در بحرین احساس نگرانی می کند».

سیسیل به طور ویژه تایید حکم حبس پنج ساله نبیل رجب را مورد انتقاد قرار داد.

وی همچنین در جمع برخی از دیپلومات‌های غربی اظهار داشت: خاندان آل خلیفه به شدت در حال نزدیک کردن خود به اسرائیل است تا از این طریق ضمن بهره‌گیری از شگردهای سرکوب مخالفان از حمایت های امریکا و عربستان برخوردار شود. ما نمی توانیم وضعیت نبیل رجب را نادیده بگیریم زیرا این مساله به حیثیت فرانسه و روح آزادی‌خواهی در اروپا لطمه می‌زند.

وی افزود:جرم نبیل این است که از ائتلاف سعودی و جنگ علیه یمن انتقاد نمود و مسؤولان محابس را به شکنجه زندانیان متهم کرد. همین موضوع و بی بهره بودن بحرینی‌ها از کم‌ترین حقوق شهروندی باعث شد تا او در نوامبر ۲۰۱۸ به پنج سال حبس محکوم شود.

پس از توییت‌های سفیر فرانسه، شورای شهر پاریس روز دوشنبه شهروندی افتخاری به نبیل رجب اعطا کرد.

دو منبع دیپلوماتیک گفتند بحرین روز جمعه (۱/۴/۹۷) فرستاده‌ای به فرانسه اعزام کرد تا اعتراض بحرین از این اقدام سفیر فرانسه و شهرداری پاریس ابلاغ کند.

این اقدامات فرانسه باعث شد تا بحرین در سفر پادشاه به فرانسه که قرار بود در اواخر جون صورت گیرد، بازنگری کند.

یکی از این دو دیپلومات گفت: بحرین به فرانسه اطلاع داد که سفر به خاطر فوت یکی از افراد خانواده حاکم لغو شد اما شنیده‌ها حاکیست که پادشاه بحرین به شدت از این اقدام فرانسه خشمگین می‌باشد و ادامه این روند را به ضرر حکومت بحرین می‌داند.

دفتر ریاست جمهوری فرانسه از هرگونه توضیحی در این باره خوداری کرد ولی وزارت امورخارجه گفت که توییت‌های سفیر خود را تایید می‌کند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=36373