اقدام سرمایه گذار بزرگ چینی علیه امریکا در راستای جنگ تجاری

جک ما، بنیان‌گذار و رئیس شرکت انترنتی علی‌ بابا گفت که به دلیل تنش‌های به میان آمده میان پکن و واشنگتن،  ایجاد ۱ میلیون شغل در امریکا عملی نمی شود.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ جک ما، بنیان‌گذار و رئیس علی‌ بابا بزرگترین شرکت انترنتی چین گفت که شرکتش دیگر نمی‌تواند به قولی که پیش از این داده بود یعنی ایجاد ۱ میلیون شغل در ایالات متحده امریکا عمل کند.

او گفت: “این قول با توجه به همکاری‌های دوستانۀ چین و امریکا و روابط تجاری دوجانبۀ آنها داده شد اما وضعیت کنونی، پایه‌های این همکاری را نابود کرده است و به همین دلیل نمی‌توان آن را عملی کرد”.

وعدۀ ایجاد یک میلیون شغل در جنوری سال ۲۰۱۷ میلادی پس از دیدار جک ما با دونالد ترامپ در برج ترامپ در نیویورک داده شد.

در ادامۀ تاثیرگذاری جنگ تجاری بر فعالیتهای سرمایه‌گذاری، بازارهای مالی چین روز پنج‌ شنبه در حالی کارشان را آغاز کردند که پس از دو روز افزایش، ارزش شاخص سهام در این روز دچار افت شد که عمده دلیل آن افزایش حساسیت های سرمایه‌گذاران در قبال آخرین خبرها از جنگ تعرفه‌ای میان دو کشور بود.

جک ما، از بنیانگذاران گروه تجارت الکترونیک چینی «علی بابا» می‌گوید که مردم باید خود را برای جنگ تجاری آماده کنند که برای مدتی بیش از ۲۰ سال میان چین و ایالات متحده امریکا طول خواهد کشید.

او در جریان نشست مجمع جهانی اقتصاد که در تیانجین در شمال چین برگزار شد اعلام کرد که شرایط اقتصادی کنونی خوب نیست و این وضعیت می‌تواند برای سالهای طولانی حتی دهه‌ها ادامه یابد.

به گفته او هدف از افزایش تعرفه‌ها توسط امریکا، فعالیتهای تجاری چین نیست بلکه نفوذ اقتصادی رو به رشد چین است و با توجه به اقدامات امریکا علیه جاپان در سال‌های ۸۰ میلادی، اکنون واشنگتن چین را هدف قرار داده زیرا این کشور به دومین اقتصاد بزرگ دنیا تبدیل شده است.

جک ما تاکید کرد که برای مقابله با این وضعیت، چین باید اقتصادی بازتر داشته باشد و بر این اساس از رهبران حزب حاکم کشورش خواست تا به وضعیت موجود نه به عنوان بحران بلکه به عنوان فرصتی برای ارتقاء سیاستهای اقتصادی چین بنگرند.

او افزود که چین باید بر صادرات از مسیر “جاده ابریشم نوین” که دروازه‌ای به سوی آفریقا، جنوب‌شرق آسیا و اروپاست، تمرکز کند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

25 − = 17

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=43896