انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی ترکیه آغاز شد

روند رای دهی سراسری ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه در ۸۱ شهر این کشور از صبح امروز (یکشنبه، ۳ سرطان) آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ در این انتخابات رجب طیب اردوغان رئیس جمهور فعلی ترکیه با شش نامزد ریاست جمهوری و سه حزب بزرگ که از رقیبان سرسخت اش به شمار میروند رقابت خواهد کرد.

گفته میشود این انتخابات یک همه پرسی در خصوص کارکرد های پانزده ساله اردوغان محسوب میشود.

درعین حال در این انتخابات هشت حزب مختلف از جمله «عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان که خود نامزد ریاست جمهوری نیز هست، جمهوری‌خواه خلق، حرکت ملی‌گرا، حزب کُردی دموکراتیک مردمان، حزب خوب و حزب سعادت علاوه بر انتشار لیست اعضای خود برای ورود به پارلمان، نامزدی را نیز برای ریاست جمهوری مشخص کرده اند.

در همین حال بعد از تغییر قانون اساسی ترکیه، برای اولین بار در تاریخ سیاسی این کشور به احزاب اجازه داده شد تا با یکدیگر ائتلاف کنند.

حزب حرکت ملی‌گرا به رهبری «دولت باغچه‌لی» با حزب عدالت و توسعه ائتلاف کرده است.

گفته میشود این نخستین باری است که رقبا و مخالفان رجب طیب اردوغان رئیس جمهور کشور ترکیه ائتلاف کرده اند و با استفاده از فرصت در برابر رئیس جمهور این کشور خواهند ایستاد.

مردم ترکیه می‌توانند تا ساعت ۵ عصر امروز به وقت محلی رئیس‌جمهور و نمایندگان پارلمان خود را انتخاب کنند.

وزارت کشور ترکیه تعداد واجدان شرایط رای‌ دادن را (پنجاه و شش میلیون و سیصد و بیست و دو هزار و ششصد و سی و دو) تن اعلام کرده است.

گفته میشود دستگاه‌های امنیتی ترکیه برای این انتخابات تدابیر شدیدی امنیتی را اتخاذ کرده‌اند.

در همین حال بیش از ۴۱۰ ناظر بین الملی از ۸ سازمانی جهانی در این انتخابات ناظر خواهند بود و روی شمارش آرا بدون ایجاد خلل نظارت خواهند کرد.

این انتخابات در حالی برگزار میشود که پیشتر از وقت تعین شده برگزار گردیده است و رقبای رجب طیب اردوغان با استفاده از این فرصت تلاش میکنند مانع دست یابی دوباره وی برای مدت پنج سال به ریاست جمهوری این کشور شوند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=34950