باتلاق عفرین برای ترکیه

ناصر موسوی: بعد از اعراب بزرگ ترین اقلیت قومی خاورمیانه کردها است٬ در خاورمیانه بیشتر از ۳۰ میلیون کرد وجود دارد ، آنها درکشور های مختلف زندگی دارند که بیشترین جمعیت کردها در چهار کشور عراق ، ایران، ترکیه، و سوریه متمرکز است. کردها ۷۰ سال است که در کشورهای مختلف تلاش کردند که دولت مستقل کردی تشکیل بدهند ولی همواره تشکیل حکومت ها ناکام بوده است.

اینک ترکیه در سه جبهه در مقابل کردها قرار دارد و به همین دلیل از دیگر کشورهای منطقه احساس خطر می کند. بیشتر از ۳۰ سال است که در داخل ترکیه میان دولت این کشور و کردها درگیری و جنگ جریان دارد. حزب PKK جنبشی است که کردهای ترکیه را رهبری میکند.
در همسایگی ترکیه کردهای عراق در همین سالجاری همه پرسی را برگزار کردند که در نتیجه آن اعلام استقلال کردند. در سوریه جنگ که داعش٬ جبهه النصره٬ ارتش آزادی تحت حمایت مخالفین دولت سوریه بر علیه حکومت این کشور راه اندازی کردند٬ فرصتی شد برای کردهای سوریه تا جبهه خود را تشکیل دادند.

دولت امریکا اعلام کرد که قرار است ارتش ۳۰ هزار نفری تشکیل دهد که اکثریت ها کردها است و این موضوع ترکیه، را نگران کرده است و این نیرو را خطر میداند.

مهمترین نگرانی ترکیه از وحدت کردها است که آنها را قدرتمند ساخته به طرف تشکیل یک دولت کرد نزدیک می‌شود و می تواند توازن منطقه را برهم زند.

واکنش جهانی چیست؟

امریکا؛

امریکا و ترکیه در طول ۵ سال که از جنگ سوریه سپری می‌شود متحد هم بودند٬ از مخالفین دولت سوریه حمایت می کردند و نیز هر دو کشور عضو پیمان ناتو می باشد. این دو کشور همکاری استراتژیک دارد٬ اما اختلافاتی را نیز دارند که همانا حمایت امریکا از کردها٬ حمایت امریکا از اسرائیل٬ حمایت امریکا از دولت فتاح السبسی در مصر در مقابل جنبش اخوان المسلمین٬ پرونده رضا زراب٬ نزدیکی ترکیه به روسبه، چین و ایران٬ عدم حمایت ترکیه از وضع ترامپ در قبال فلسطین و در نهایت امریکا می خواهد تنش را با ترکیه بیشتر کند و تصمیمم دارد خود را در این جنگ کنار بکشد.

روسیه؛

دولت ترکیه در حال نزیک کردن مواضع خود با روسیه و ایران است. در قبال تحولات خاورمیانه٬ نشست های متعددی میان این سه کشور قدرتمند صورت گرفت است. برای حل بحران خاورمیانه اخیرأ هم قرارداد های اقتصادی بزرگ روسیه و ترکیه توافق شده است. روسیه روند جدید را مطابق منافع خود می داند٬ به همین دلیل واکنش جدی نشان نداد.

ایران؛

ایران و ترکیه مخالف تجزیه سوریه هستند٬ از قدرت گرفتن کردها در منطقه هر دو کشور نگران است. زمانی که کردستان عراق همه پرس برگزار کرد در ایران نتیجه قابل درک بود٬ زیرا ایران استقلال کوردها را خطری برای منافع خودش میداند.
ترکیه و ایران چندین قرارداد بزرگ تجارتی را امضا کرده و حد اقل فعلأ برهم خوردن روابط جدید شان را به نفع خود نمی دانند.

عربستان سعودی؛

دولت عربستان از گروهای مخالف دولت سوریه حمایت میکرد حتی از جبهه النصره که یک گروه تروریستی است. این کشور در اوایل جنگ داخلی سوریه نقش پر رنگی داشت اما در طول این جنگ با شکست داعش و تضعیف جبهه النصره و احرار الشام در داخل سوریه اختلافات این کشور با قطر ، ترکیه ، لبنان آغاز شد و نقش آن در سوریه کمرنگ گردید. در تحولات خاورمیانه بخصوص سوریه اکنون شماری از مخالفین دولت سوریه در ریاض اقامت دارد٬ ولی آن گروپ ها در داخل سوریه نقش چندانی ندارند. از آنطرف هم از تضعیف کردها که باعث افزایش قدرت اعراب مخالف دولت سوریه شود نفع خواهد برد .

در نهایت اگر ترکیه حمله کند٬ ارتش آزاد توان مقاومت در مقابل کردها و ارتش سوریه را ندارد. ممکن بعد از خروج نظامیان ترک این نیروها از هم بپاشد و این ساحه دوباره تحت کنترول کردها یا دولت سوریه قرار بگیرد.
اگر ترکیه برای مدت طولانی حضور خود را درعفرین حفظ کند با تو جه به موقعیت جغرافیایی این ساحه و منطقه. جنگ طولانی و فرسایشی می‌شود که هزینه نظامی، اقتصادی سنگینی را متحمل خواهد شد.
پیروز در جنگ برای ترکیه ناممکن است٬ زیرا کوهای بسیار بلند دره های پر پیچ و خم و شناختی که کردها از این ساحه دارند٬ کار را برای ترکیه سخت خواهد کرد.

همانگونه که کردها معمولان مردم سخت کوش و مقاوم هستند و در عراق، سوریه و خود ترکیه خود را ثابت کردند روحیه تسلبم ناپذیری نیز دارند. در حالیکه حمایت امریکا از آنها هم قابل توجه است.
حرف آخر پیروزی در این جنگ در کار نخواهد بود.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=19362