بیش از ۱۵۰۰ پناهجو در مدیترانه جان خود را از دست داده اند

کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان اعلام کرده است که در هفت ماه امسال، بیش از ۱۵۰۰ مهاجر در دریای مدیترانه جان خود را از دست داده اند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ در اعلامیه خبری این سازمان آمده است، با آنکه رقم ورود پناهجویان در این اواخر در مقایسه به دو سال پیش کاهش یافته است، اما آمار جان باختگان بالا رفته است.

از ماه جنوری امسال تا به حال، حدود ۶۰۰ هزار مهاجر از بحیره مدیترانه عبور کرده اند. در حالی که در همین فاصله زمانی در سال ۲۰۱۷ این رقم به ۳۰ هزار تن می‌رسید.

وینسنت کوچهتل، نماینده ویژه این سازمان برای مدیترانه می گوید که جلو قاچاقبران انسان باید گرفته شود.

کوچهتل گفت: «برای نجات زندگی در دریا ما باید اقدامات ضروری و مناسب را به هدف جلوگیری کسانی که در تلاش سود بردن از استثمار افراد آسیب پذیر اند، روی دست بگیریم.»

کمیساریای عالی سازمان ملل همچنان افزوده است که قاچاقبران انسان “حتی قایق‌هایی غیر معیاری” را با حمل بیش از ظرفیت آن برای عبور از دریای مدیترانه و رسیدن به اروپا مورد استفاده قرار می‌دهند.

به بیان مسئول این سازمان برای مدیترانه، این قایق‌ها “بعداً در آنجا رها می‌شوند […] به امید این که نجات دهندگان به موقع به هدف می رسند.”

در این اواخر مالتا و ایتالیا بنادر خود را به روی کشتی‌های نجات سازمان‌های غیردولتی بسته کرده اند.

کشتی های که پناهجویان را حمل می کنند در دریا می مانند. در سال جاری، اسپانیا نسبت به ایتالیا به یکی از بنادر عمده برای ورود مهاجرین و پناهجویان به اتحادیه اروپا مبدل شده است.

رقم تازه واردان به ۲۳ هزارو ۵۰۰ تن می رسد که این تعداد نسبت به کسانی که در تمام سال گذشته آمده بودند، بیشتر می باشد.

در این سال، حدود ۱۸ هزارو ۵۰۰ مهاجر و پناهجو وارد ایتالیا شده و ۱۶ هزار تن دیگر به یونان آمده اند.

سوریایی ها سیزده و نیم درصد تازه واردان از طریق بحیره مدیترانه به اروپا را تشکیل می دهند. در میان سایر پناهجویان این بزرگترین گروه می باشد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=39520