تجمع ده‌ها هزار فلسطینی در اعتراض به انتقال سفارت امریکا، به گلوله بسته شد

تجمع ده‌ها هزار فلسطینی در اعتراض به انتقال سفارت امریکا از تل آویو به بیت‌المقدس، توسط نیروهای اسرائیلی به خشونت کشیده شد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ امروز دوشنبه (۲۴ ثور) در آستانه گشایش سفارت امریکا در بیت‌المقدس ده‌ها هزار فسطینی دست به تظاهرات زدند که با واکنش خشونت آمیز نظامیان اسرائیل روبرو شدند.

گفته می‌شود که نظامیان اسرائیلی برای متفرق کردن معترضان فسطینی از گاز اشک آور استفاده کرده و حتی به سوی آنان شلیک کرده اند.

براساس گزارش‌ها تاکنون کشته شدن دو فلسطینی و زخمی شدن بیش از ۲۵۰ تن دیگر تایید شده است.

دونالد ترامپ، روز ششم دسامبر طی نطقی رسما بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت.

ترامپ طی این سخنرانی دستور انتقال سفارت امریکا از تل آویو به بیت المقدس را صادر کرد.

سفیران و دیپلمات‌های خارجی مقیم اسرائیل به این مراسم دعوت شده‌اند اما با توجه به اعتراض بیشتر دولت‌های جهان به تصمیم ترامپ، انتظار می‌رود بسیاری از این دیپلمات‌ها در مراسم شرکت نکنند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، از همه دولت‌هایی که با کشورش رابطه دیپلماتیک دارند خواسته از تصمیم ترامپ برای انتقال سفارت به بیت‌المقدس پیروی کنند اما تا کنون تنها دو دولت گواتمالا و پاراگوئه به این درخواست پاسخ مثبت داده‌اند.

انتقال سفارت امریکا به بیت‌المقدس که به معنی به رسمیت شناختن این شهر به عنوان پایتخت اسرائیل و نادیده گرفتن حق فلسطینیان برای برپایی پایتخت دولت آینده خود در این شهر و حاکمیت بر شرق آن است، خشم مسلمانان جهان را برانگیخته است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=30558