ترامپ فرمان توقف جدا کردن کودکان از خانواده‌های پناهجویان را امضا کرد

دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا پس از انتقادهای شدید از اقدامات ایالات متحده، دستور توقف جدایی والدین و فرزندان مهاجران غیرقانونی را صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ بنا بر دستورالعمل جدید دونالد ترامپ، مهاجران غیرقانونی و فرزندان زیر ۱۸ سال آنها باید با همدیگر در گذرگاه های مرزی توقیف بشوند. معلوم نیست که دوره بازداشت آنها چه مدت خواهد بود.

بنا بر مقررات فعلی، در صورت توقیف مهاجران غیرقانونی، دولت فدرال حداکثر می تواند فرزندان آنها را به مدت ۲۰ روز با آنها نگه دارد.

روزنامه نیویورک تایمز امریکا پیش از این به نقل از یک منبع گزارش داده که دونالد ترامپ قصد دارد که اجازه توقیف نامحدود کودکان و والدین در کنار هم را صادر کند.

همچنین رسیدگی به پرونده بزرگسالان دارای فرزند در اداره مهاجرت اولویت پیدا می‌کند.

ترامپ با امضای این فرمان گفت که سیاست “تحمل صفر” همچنان ادامه خواهد یافت.

بنا بر این سیاست جنجالی، اشخاصی که به طورغیر قانونی از مرز مکزیک وارد خاک امریکا بشوند دستگیر و تحت پیگرد قضایی کیفری قرار می گیرند.

رئیس جمهوری امریکا روز چهارشنبه بعد از امضای دستور جدید خود گفت: این (دستور) اعضای خانواده ها را در کنار هم نگه می دارد و هم زمان اطمینان حاصل می کند که ما مرزی بسیار قوی و محکم داشته باشیم.

این در حالی است که اخیرا انتقادات بین المللی از سیاست دولت ترامپ درباره پناهجویان بالا گرفته است؛ از جمله ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس گفته است: نگه داشتن کودکان در آنچه به نظر می رسد قفس باشد، عمیقا آزار دهنده و اشتباه است.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان، نیز اقدام دولت امریکا را “غیراخلاقی” خوانده است.

علاوه بر اعضای دموکرات کنگره امریکا، تعداد زیادی از نمایندگان جمهوری‌خواه نیز با این سیاست مخالفت کرده اند.

بیش از ۱۰۰ تن از کارکنان شرکت مایکروسافت هم روز سه‌شنبه در نامه سرگشاده‌ای خواهان توقف همکاری با گشت مرزی ایالات متحده شدند.

لورا بوش، همسر جورج بوش پسر هم پیش‌تر با صدور بیانیه ای سیاست جنجالی دولت دونالد ترامپ را بی رحمانه و غیراخلاقی توصیف کرد. او که در ایالت تگزاس زندگی می کند، جدا کردن فرزندان و والدین و فرستادن آنها به مراکز مخصوص از جمله در ایالت خود را با بازداشت گروهی جاپانی‌تبارها در امریکا در دوران جنگ جهانی دوم مقایسه کرده که به گفته او، هم‌اکنون یکی از شرم‌آورترین فصل‌های تاریخ ایالات متحده محسوب می‌شود.

بنابر بر آمار رسمی دولت امریکا، تا به حال حداقل ۲۰۰۰ کودک که به همراه والدین‌شان به طور غیرمجاز وارد خاک امریکا شده بودند، جدا و در مراکز موقت نگهداری می شوند.

سیاست دولت امریکا در قبال مهاجران غیرقانونی و جدا کردن اجباری کودکان از والدین‌شان نه تنها موجب واکنش‌های منفی بین‌المللی شده است، بلکه موج انتقادات را به درون حلقه‌های درونی قدرت و سیاست امریکا کشاند.

رئیس جمهوری امریکا پیش از این به صراحت از سیاست سخت‌گیرانه این کشور در قبال مهاجران و جداکردن کودکان از والدین در مرزها دفاع کرده بود.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=34553