ترامپ ماجرای قتل خاشقچی را بدترین سرپوش‌گذاری تاریخ خواند

دونالد ترامپ ریاست جمهوری امریکا واکنش عربستان به قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی را “بدترین سرپوش گذاری تاریخ” توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛‌ ترامپ همچنین تاکید کرده است که هر کسی آن توطئه را ترتیب داده “در مخمصه بدی است.”

به فاصله کوتاهی پس از او مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا گفت که کشورش “مسببان را مجازات خواهد کرد” و افزود که ویزای ۲۱ مظنون شناسایی شده لغو می‌شود.

بی بی سی نوشت که ترامپ در کاخ سفید به خبرنگاران گفت: “نقشه اولیه آنها خیلی بد بود، به بدی اجرا شد و در تاریخ سرپوش گذاری، این بدترین نمونه بود.”

او گفت: “به نظرم هرکسی این ایده را مطرح کرد به مخمصه بدی افتاده. و باید هم افتاده باشد.”

حکومت عربستان روایات متناقضی از سرنوشت خاشقجی که مقیم امریکا بود و برای صفحه دیدگاه‌های روزنامه واشنگتن پست قلم می‌زد ارائه کرده است.

ریاض بعد از چند هفته پافشاری بر این ادعا که او زنده است، اکنون می گوید که این شهروند ۵۹ ساله در یک عملیات خودسرانه در قنسولگری این کشور در استانبول به قتل رسید.

پومپئو در یک کنفرانس خبری در وزارت خارجه واشنگتن گفت که او و رئیس جمهور “از این وضعیت راضی نیستند. نباید شکی وجود داشته باشد که ایالات متحده این عمل بی رحمانه برای خاموش کردن روزنامه نگار خاشقجی با توسل به خشونت را تحمل نمی کند.”

پومپئو در پاسخ به این سوال که آیا امریکا توضیحات ولیعهد محمد بن سلمان از حادثه را خواهد پذیرفت گفت: “ما فقط نتایجی را که خودمان به آن رسیده ام می‌پذیریم.”

او گفت:”افراد زیادی در اطراف جهان داریم که برای رسیدن به برداشت خودمان از ماجرا تلاش می‌کنند. ما اطلاعات خودمان را کسب خواهیم کرد. خودمان به واقعیت پی خواهیم برد.”

رجیب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نیز پیشتر در روز سه شنبه در جمع نمایندگان پارلمانی حزب حاکم گفت که قتل جمال خاشقجی چندین روز پیش از اجرا برنامه ریزی شده بود، یعنی در روز ۲۸ سپتامبر که او از قنسولگری وقت گرفت.

او گفت که ترکیه شواهدی قوی از قتل “وحشیانه” آقای خاشقجی در یک اقدام برنامه ریزی شده در روز دوم اکتبر در قنسولگری عربستان دارد.

او همچنین خواستار محاکمه مظنونان در استانبول شد.

بسیاری از رهبران جهان قتل این روزنامه نگار برجسته را محکوم کرده و خواستار تحقیقات کامل شده اند.

هرچند ترامپ بر انتقاد از مقام های سعودی افزوده اما همچنین بر اهمیت عربستان به عنوان متحد امریکا تاکید کرده است.

جینا هسپل مدیر سی آی ای برای بررسی اطلاعاتی که ترکیه به دست آورده به این کشور رفته است.

روز سه شنبه پس از تشکیل جلسه کابینه دولت عربستان به ریاست ملک سلمان، بیانیه ای صادر شد که در آن آمده است عربستان سعودی همه مسئولان این قتل را فارغ از موقعیت و مقام پاسخگو خواهد شناخت.

رسانه‌های دولتی همچنین گفتند که پادشاه و ولعیهد در ریاض با اعضای خانواده خاشقجی از جمله صلاح بن جمال دیدار کرده اند.

عربستان تا روز جمعه پیش می گفت که چخاشقجی به سلامت قنسولگری را ترک کرده اما در آن روز برای اولین بار از کشته شدن او در یک “درگیری فیزیکی” سخن گفت.

اما عادل جبیر وزیر خارجه این کشور روز یکشنبه از “قتل” او صحبت کرد اما پافشاری کرد که رهبران عربستان از این “عملیات خودسرانه” خبر نداشتند.

او گفت: “افرادی که این کار را کردند خارج از حیطه اختیاراتشان عمل کردند. این آشکارا یک اشتباه خیلی بزرگ بود، و آنچه اشتباه را بدتر کرد تلاش برای سرپوش گذاشتن بر آن بود.”

او گفت دولت عربستان نمی‌داند که پیکر آقای خاشقی کجاست.

مقام‌های عربستان می گویند ۱۶ نفر را در این ارتباط دستگیر کرده اند و دو نفر از دستیاران ولیعهد را برکنار کرده اند. به علاوه آنها قول اصلاح دستگاه استخباراتی را داده اند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=46873