ترامپ محکمه لاهه را تهدید به تحریم کرد

کاخ سفید هشدار داد در صورتی که دیوان بین‌المللی کیفری تحقیقات درباره جنایات جنگی امریکا در افغانستان را آغاز کند، تحریم‌هایی را علیه قضات آن اعمال خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری صنا به نقل از نشریه Report ، دولت ایالات متحده امریکا، قضات محکمه بین‌المللی کیفری را تهدید کرد در صورتی که روند جنایات جنگی این کشور در افغانستان را بررسی کنند، هدف تحریم‌های واشنگتن قرار می‌گیرند.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ قرار است امروز دوشنبه ۱۹سنبله با سخنرانی در واشنگتن، این تهدید را رسما اعلام کند.

این نخستین سخنرانی آقای بولتون از زمان آغاز کارش در کاخ سفید خواهد بود.

در بخشی از پیش‌نویس متن سخنرانی بولتون آمده است: «ایالات متحده از همه ابزارهای لازم برای دفاع و حفاظت از شهروندان خود و کشورهای هم‌پیمانش استفاده خواهد کرد تا مانع از پیگرد و محاکمه غیرقانونی آنها توسط این محکمه نامشروع شود.»

امریکا در این متن پیش‌نویس تهدید کرده است که در صورت آغاز تحقیق در مورد جنایت جنگی کارکنان و مأموران امنیتی این کشور در افغانستان، متقابلا با دیوان بین‌المللی کیفری «مبارزه» خواهد کرد.

در گزارش آمده است اگر اقدامات متقابل امریکا عملی شود، دولت ترامپ مانع از ورود قضات دیوان کیفری بین‌المللی به خاک کشورش خواهد شد و اموال و دارایی‌های آنها در چرخه مالی امریکا را تحریم و توقیف خواهد کرد.

محکمه بین المللی کیفری در لاهه با هدف مجازات جنایتکاران جنگی که متهم به جنایات علیه بشریت و نسل کشی هستند، فعالیت می کند.

امریکا از تصویب «قرارداد رم» که به موجب آن محکمه بین المللی کیفری در سال ۲۰۰۲ تاسیس شد، خودداری کرده است.

جرج دابلیو بوش، رئیس جمهور وقت امریکا [در سال ۲۰۰۲” با آغاز به کار این محکمه مخالفت کرد. باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین امریکا گام هایی برای همکاری با این سازمان برداشت ولی آن را تصویب نکرد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=42858