ترکیه دفتر صندوق بین المللی پول را بست

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه با اعلام بسته شدن دفتر صندوق بین‌المللی پول در این کشور، گفت که انقره هرگز دوباره به حمایت آنها نیازمند نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ اردوغان طی سخنرانی در همایش حزب عدالت و توسعه با رد هرگونه دریافت کمک از صندوق بین‌المللی پول برای مقابله با بحران فعلی اقتصادی، گفت: «ترکیه پرونده این صندوق را بسته و دیگر آن را دوباره نخواهد گشود».

به نوشته «آناتولی» وی با بیان اینکه ترکیه در سال ۲۰۱۳ تمام بدهی خود به صندوق بین‌المللی پول را تسویه کرده، افزود: «ترکیه هنوز فاصله زیادی تا گرفتن وام یا حمایت فنی (مالی) از این صندوق دارد».

رئیس‌جمهور ترکیه در بخش دیگری از سخنرانی خود با اشاره به برخی گزارش‌ها درباره تکمیل ظرفیت و در مواردی شلوغی بیش از ظرفیت زندان‌های این کشور، گفت: «به کسی برنخورد، ولی حکم عفو را که نمی‌توان به زندان‌های خالی داد!»

اردوغان همچنین از برنامه وزارت عدلیه ترکیه جهت صدور دستور عفو برای برخی از زندانی‌ها در این کشور، درپی درخواست حزب «جنبش ملی‌گرا» خبر داد.

طی یک ماه اخیر و درپی اعمال تحریم از سوی امریکا علیه دو وزیر ترکیه، ارزش لیر در برابر دالر دستخوش کاهش نسبی شده است تا جایی که اردوغان از مردم ترکیه خواسته دالر، یورو و طلاهای خود را به لیر تبدیل کنند تا دست دولت برای مقابله با بحران بازتر باشد.

هم‌اکنون هر ۶.۱۸ لیر ترکیه معادل با یک دالر امریکا است.

اردوغان نیز روز ۲۳ اسد، با بیان اینکه امریکا از اقتصاد به عنوان یک سلاح استفاده می‌کند، گفت که تولیدات و تجهیزات الکترونیکی امریکا را تحریم خواهند کرد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=45459