ترکیه کشیش امریکایی را به ازای لغو تحریم ها آزاد می کند

مقام‌های امریکایی در گفت‌وگو با روزنامه «واشنگتن‌پست»، از توافق واشنگتن و انقره برای آزادی «اندرو برانسون» کشیش امریکایی، که در ترکیه زندانی است، خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛به موجب این توافق، تحریم‌های امریکا علیه ترکیه لغو می‌شود و در ازای آن، قرار است اتهامات طرح‌شده علیه برانسون به نحوی کاهش یابد که دو سال بازداشتی که او در ترکیه گذرانده به عنوان دوران محکومیتش در نظر گرفته شود یا اینکه بقیه دوران محکومیت او در امریکا سپری شود.

این روزنامه خاطرنشان کرد که «رجب طیب اردوغان» و «دونالد ترامپ» روسای جمهوری ترکیه و امریکا در جریان دیدارشان در حاشیه نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل به این توافق رسیدند که به موجب آن، کشیش برانسون یا جمعه( امروز) و یا طی چند روز آینده آزاد خواهد شد.

این مقام‌های امریکایی می‌گویند «درباره این توافق محتاطانه خوش‌بین هستند»؛ چرا که توافق قبلی تابستان گذشته فروپاشید و طرفین در اقداماتی نامناسب، اتهام‌هایی را متوجه یکدیگر کردند.

از سوی دیگر، «هیدر نائورت» سخنگوی وزارت خارجه امریکا درباره چنین توافقی ابراز بی‌اطلاعی کرده است.

اندرو برانسون در پی کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ به اتهام جاسوسی، تروریسم و ارتباط با شبکه «فتح‌الله گولن» روحانی تبعیدی ترک مقیم امریکا و گروهای شورشی کرد، بازداشت شده است.

وی این اتهام‌ها را رد کرده است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=45811