جیمز متیس رقم سربازان امریکایی در افغانستان را مشخص می کند

دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا به جیمز متیس وزیر دفاع کشورش صلاحیت داده تا رقم سربازانی امریکایی که قرار است به افغانستان اعزام شوند را مشخص کند.

به گزارش خبرگزاری صنا، یک مقام امریکایی که نخواست نامش افشا شود، روز سه شنبه به رویترز گفت که هیچ تصمیم فوری تاهنوز در باره رقم سربازان امریکایی در افغانستان اتخاذ نشده است.

در حال حاضر ۸۴۰۰ سرباز امریکایی در افغانستان ایفای وظیفه می کنند و وزارت دفاع امریکا به قصرسفید، اعزام تا ۵ هزار سرباز دیگر را به افغانستان پیشنهاد کرده است.

این تصمیم قصرسفید در حالی بیان می شود که وزیردفاع ایالات متحده صبح سه شنبه به کانگرس کشورش هشدار داده گفت:”در حال حاضر در جنگ افغانستان پیروزنیستیم.” آقای متیس در مجلس استماعیه کمیته امور نظامی سنا گفت:”ما این روند را در اصرع وقت، اصلاح خواهیم کرد.”

جنرال جان نیکلسن، فرمانده نیرو های امریکایی و ناتو در افغانستان، چهار ماه قبل گفته بود که به سربازان بیشتر در افغانستان نیاز دارد.

برخی مقامات پیشین و برحال ایالات متحده می گویند که بحث روی اعزام نیرو های اضافی بین ۳ تا ۵ هزار سرباز جریان دارد که وظایف آموزشی و حمایتی نیرو های افغان را پیش برده و هم شامل عمله نیروی هوایی خواهد بود.

مذاکرات روی اعزام سربازان، شامل صلاحیت دادن بیشتر به نیرو های نظامی در میدان جنگ و انجام اقدامات بیشتر تهاجمی علیه جنگجویان طالبان می باشد.

اما برخی از مقام های امریکایی بر این باور اند که اعزام نیروهای امریکایی به افغانستان تاثیری بر بهبود امنیت در افغانستان نخواهد داشت.

صدای امریکا نوشت: این مقام‌های امریکایی می گویند که به هر تعداد سرباز که اعزام گردد، برای تغییر وضعیت کافی نبوده، ثبات و امنیت را به میان نمی آورد.

روزنامه نیویارک تایمز در یکی از شماره های خود نگاشته که بیش از ۲۳۰۰ سرباز امریکایی در افغانستان کشته شده و بیش از ۱۷۰۰ تن دیگر از آغاز این جنگ در ۲۰۰۱، مجروح شده است و هرگونه افزایش چند هزاری سربازان، کمتر از رقم سربازان امریکایی در ۲۰۱۱ خواهد بود که تعداد آنان به ۱۰۰ هزار سرباز می رسید.

روز گذشته جیم متیس، وزیر دفاع ایالات متحده حین دفاع از بودجه دفاعی ۲۰۱۸ در مجلس نمایندگان گفت که ستراتیژی جنگ افغانستان “به زودی” در برابر رییس جمهور ترامپ قرار می گیرد و “یک استراتیژی با رویکرد منطقه یی می باشد.”

آقای متیس به نمایندگان کانگرس وعده داد که استراتیژی جنگ تا اواسط ماه جولای تکمیل می گردد و انتظار می رود که به هزاران سرباز دیگر امریکایی نیاز باشد.

سناتور جان مککین، رییس کمیته روابط امور نظامی مجلس سنا، روز دوشنبه وزیردفاع امریکا را تحت فشار قرار داده گفت:”برای ایجاد تغییر در اوضاع، ایالات متحده به تغیر فوری استراتیژی و افزایش در منابع نیاز دارد.”

جیم متیس در پاسخ گفت:” ما نیاز به فوریت و ضرورت را درک می کنیم.”

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=2687