در هر پنج ثانیه یک کودک می میرد

گزارش سازمان های وابسته به سازمان ملل روز سه شنبه اعلام کرد: سال گذشته حدود ۶.۳ میلیون کودک پیش از رسیدن به سن پنج سالگی در جهان فوت کردند به این معنا که در هر پنج ثانیه یک کودک می میرد.

به گزارش خبرگزاری صنا, سازمان ملل با اعلام این خبر افزود: دلیل مرگ کودکان نبود آب، بهداشت، تغذیه و مراقبت های اولیه بهداشتی بوده است.

این سازمان بین المللی اضافه کرد: اکثریت قریب به اتفاق این مرگ و میرها یعنی حدود ۵.۴ میلیون مورد در پنج سال اول زندگی رخ داده است و نوزادان حدود نیمی از مرگ و میرها را تشکیل می دهند.

«لارنس چاندی» کارشناس صندوق کودکان سازمان ملل(یونیسف) در این باره می گوید: با راه حل های ساده ای نظیر تهیه دارو، آب سالم، برق و غذا می توان این آمار را تا حد زیادی کاهش داد اما در صورتی که اقدام فوری در این خصوص صورت نگیرد، از الان تا سال ۲۰۳۰ میلادی ۵۶ میلیون کودک زیر ۵ سال فوت خواهند کرد.

براساس گزارش سازمان ملل، نیمی از مرگ و میر کودکان زیر ۵ سال در سال ۲۰۱۷ میلادی در مناطق جنوب صحرای آفریقا رخ داده است به طوری که از هر ۱۳ کودک، یک نفر پیش از رسیدن به سن پنج سالگی فوت کرده است.

در گزارش یونیسف آمده است که در کشورهای دارای درآمد بالا این میزان از هر ۱۵۸کودک، یک نفر بوده است.

شفقنا نوشت: یونیسف به همراه سازمان جهانی بهداشت و بانک بین المللی این گزارش را فراهم کرده اند. در این گزارش آمده است که بیشتر کودکان زیر ۵ سال به دلایل قابل پیشگری می میرند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

+ 36 = 39

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=43629