دهلیز هوایی میان افغانستان و هند به بهره برداری می رسد

قرار است فردا، دهلیز هوایی میان افغانستان و هند رسماً افتتاح و به بهره برداری سپرده شود.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ این دهلیز افغانستان محاط به خشکه را با هند وصل می‌کند؛ اما طیاره های افغانستان هند از طریق حریم هوایی پاکستان پرواز خواهند داشت.

من پریت وهوورا سفیر هند در کابل گفته که،هدف از تأسیس این دهلیز هوایی توسعۀ مناسبات اقتصادی و تجاری میان دو کشور است. به گفتۀ او ، انتقال اموال تجاری به هند و از هند به افغانستان با شرکت هوایی آریانا قرارداد شده‌است.

همزمان با این، گوپال بگلا، سخنگوی وزارت خارجۀ هند روز جمعه در دهلی جدید به خبرنگاران گفت که، تصمیم به تأسیس این دهلیز هوایی در جریان سفر محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان به هند در ماه دسمبر سال گذشته میلادی اتخاذ شده بود.

با این حال، مسولان اتاق تجارت وصنایع در کابل ضمن استقبال از افتتاح این دهلیز هوایی تاکید دارند که، پس از این تاجران افغان می توانند اموال تجارتی خود به ویژه میوه های تازه و خشک را از طریق این دهلیز از کابل به دهلی جدید و از قندهار به شهر امرتسر هند انتقال دهند.

این در حالیست که، آگاهان اقتصادی انتقال کالاهای تجاری را از طریق هوا در توسعه و رشد اقتصادی مهم می خوانند و به این باور اند که این اقدام می تواند وابستگی افغانستان به پاکستان را در بخش ترانزیت بخصوص صادرات و واردات کاهش دهد.

 

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=2900