روسیه به امریکا در خصوص نظامی‌سازی فضا هشدار داد

یک مقام ارشد روسی هشدار داد، برنامه واشنگتن برای ایجاد یک نیروی فضایی راهی به سوی یک فاجعه است.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ ویکتور بوندارف، رییس کمیته امنیتی و دفاعی شورای کنفدراسیون روسیه گفت که در صورتی که امریکا با قرار دادن سلاح های کشتار جمعی در مدار فضایی، پیمان فضایی را نقض کند، مسکو آماده است تا “به شدت چنین اقدامی را تلافی کند”.

رییس این کمیته، این اظهارات را یک روز پس از آن بیان کرد که دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا دستور تشکیل شاخه جدیدی از ارتش ایالات متحده برای انجام عملیات در جایی که آن را “آسمان‌های ممنوعه” نامید، صادر کرد.

این سناتور روسی هشدار داد، احتمال نقض توافقات بین‌المللی که به منظور خلع سلاح هسته‌ای از فضا تنظیم شده‌اند، از سوی واشنگتن وجود دارد و چنین اقدامی امنیت بین‌المللی را با خطر بزرگی مواجه می‌کند.

وی در این باره اظهار کرد: در صورتی که امریکا پیمان ۱۹۶۷ را -که قرار دادن تسلیحات هسته‌ای در فضا را منع می‌کند- نقض کند، این اقدام می‌تواند واکنش شدیدی را نه تنها از سوی روسیه، بلکه از جانب سایر کشورهای جهان در پی داشته باشد؛ واکنشی که با هدف حفظ امنیت بین‌المللی صورت خواهد گرفت.

“پیمان فضای بیرونی ۱۹۶۷” که آمریکا نیز یکی از اعضای آن است، فرستادن تسلیحات هسته‌ای به فضا و قرار دادن هرگونه تسلیحات کشتار جمعی دیگر در مدار زمین را منع می‌کند.

این پیمان همچنین طرف‌ها را از انجام آزمایش‌های تسلیحاتی در فضا و ایجاد پایگاه‌های نظامی در ماه و سایر اجرام آسمانی منع می‌کند.

ترامپ این هفته در سخنرانی خود با چشم‌اندازی به سوی “ماموریت ماه” به “حضور دائمی” در کره ماه اشاره کرد. با این حال او چیزی درباره احتمال حضور ارتش در این طرح بیان نکرد.

رییس جمهور امریکا همچنین خواستار ایجاد “تسلط” در فضا شد و آن را مرتبط با امنیت ملی امریکا دانست.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=34569