روسیه پیشرو در صادرات تجهیزات نظامی و اسلحه

با وجود تحریم ها، روسیه ۱۹ میلیارد دالر تجهیزات نظامی و اسلحه صادر نموده است.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ بزرگترین قرارداد فروش سامانه پدافند هوایی اس ۴۰۰ ، میان شرکت دولتی “روس ابارون اکسپورت” در روسیه و هند در سال جاری منعقد شد.

شرکت دولتی “روس ابارون اکسپورت”، بزرگترین قرارداد در تاریخ این شرکت برای عرضه موشکهای ضد هوایی اس ۴۰۰ به هند را منعقد نموده است.

از آغاز سال جاری، شرکت دولتی “روس ابارون اکسپورت” حدود ۱۱۰۰ قرارداد را به مبلغ ۱۹ میلیارد دالر امضا کرده است که این رقم در کل تاریخ شرکت بی سابقه بوده است.

الکساندر مییخف مدیر عامل شرکت دولتی “روس ابارون اکسپورت” در روز پنج شنبه به مناسبت ۱۸ مین سالگرد امضای حکم ریاست جمهوری در خصوص ایجاد یک شرکت دولتی برای صادرات و واردات سلاح ها و تجهیزات روسی به دیگر کشورها این خبر را اعلام نمود.

در کل سال گذشته،حجم قراردادهای تازه امضا شده این شرکت با دیگر شرکت های خارجی به مبلغ ۱۵ میلیارد دالر رسیده است.

در این راستا، مییخف یادآور شد که در سال ۲۰۱۸ بزرگترین قرارداد در کل تاریخ شرکت برای عرضه موشک های ضد هوایی S-400 به هند امضا شده است.

وی گفت: “در طی ۱۸ سال گذشته این شرکت به یکی از بزرگترین شرکت های جهان در عرضه سلاح و تجهیزات نظامی تبدیل شده است و به رکورد تازه ای دست یافته است. امروز، روسیه از لحاظ همکاری نظامی و فنی دومین جایگاه جهان را به خود اختصاص داده است. میزان سفارشات به ثبت رسیده بیش از ۵۰ میلیارد دالر است و حجم کل تحویل سالیانه بیش از ۱۵۰ میلیارد دالر است”.

این میزان حجم معاملات پس از تحریم های اعمال شده علیه روسیه در ماه آپریل سال جاری انجام شده است.

بزرگترین این قرارداد ها به ارزش ۵٫۴۳ میلیارد دالر برای عرضه ۵ سامانه پدافند هوایی اس ۴۰۰ روسیه به هند می باشد.

از سوی دیگر، یوری بوریسوف معاون نخست وزیر اعلام نمود که این قرارداد می تواند به روبل پرداخت شود.

علاوه بر این، روز دوشنبه روزنامه اقتصادی “تایمز اکونومیک” به نقل از یک منبع آگاه اعلام نمود که در هفته گذشته یک قرارداد ساختمانی در کارخانه یانتار منطقه کالیننگراد با نیروی دریایی هند برای تحویل دو ناوچه پروژه ۱۱۳۵۶ به ارزش ۹۵۰ میلیون دالر امضا شده است.

از سوی دیگر در اوایل ماه جنوری ، اندونزیا اعلام کرد قرارداد خود را با روسیه برای تامین ۱۱ جنگنده سوخو ۳۵ به مبلغ ۱،۱۵ میلیارد دالر را با مسکو به امضا رسانده است.

بدین ترتیب می توان گفت که در حدود ۴۰ درصد از قراردادهای اعلام شده از ۱۹ میلیارد دالر فروش این شرکت در طی سال جاری مربوط به قرارداهای مذکور می باشد.

دیگر قراردادهای باقیمانده به علت اعلام تحریم ها از سوی امریکا علیه روسیه به طور رسمی اعلام نشده است.

به گفته کنستانتین مکینکو، کارشناس و متخصص مرکز تحلیلی استراتژی ها و فن آوری های روسیه، آن دسته از قراردادهایی که به طور رسمی اعلام شده بلند مدت می باشند: برای مثال قرارداد C-400 با هند از سال ۲۰۱۲ به اجرا درآمده است.

با این حال، این آمار ثبت شده، نشان از افزایش فروش تجهیزات و سلاح های داخلی برخلاف فشار تحریم ها می باشد.

شایان ذکر است در تاریخ ۵ اکتبر ۲۰۱۸ در زمان سفر ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به چین قرارداد عرضه سامانه پدافند هوایی از سوی روسیه به هند به امضا رسید.

سامانه زمین به هوای اس ۴۰۰ که در روسیه با عنوان سامانه “پیروزی” شناخته شده است، نسل جدید سیستم پدافند هوایی روسی است که با ارتقای سیستم اس ۳۰۰ توسط شرکت مرکز طراحی الماس در روسیه ساخته شده است.

از سوی دیگر، اس-۴۰۰ قادر به تشخیص ۱۰۰ هدف به‌طور هم‌زمان و درگیر شدن با ۱۲ هدف به‌طور هم‌زمان از محدودهٔ ۴۰۰ کیلومتری است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=48186