عفو بین‌الملل تصویب قانون جنجالی “کشور یهود” را محکوم کرد

سازمان عفو بین‌الملل تصویب قانون جدیدی را که به موجب آن اسرائیل به عنوان یک “کشور یهود” به رسمیت شناخته می شود و خطر منزوی کردن دیگر اقلیت‌های قومی و مذهبی را به همراه دارد، محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری صنا، اسرائیل پس از تصویب قانون “کشور یهود” به شدت از سوی جامعه بین‌الملل مورد انتقاد قرار گرفت.

در جدیدترین مورد به نقل از آناتولی، یکی از سخنگویان سازمان عفو بین‌الملل گفت: در حال حاضر ما بیشتر از این در خصوص این مساله اظهارنظر نمی‌کنیم چرا که مشغول بررسی این قوانین و معنا و مفهومشان از نظر دورنمای قانون بشردوستانه بین‌المللی هستیم.

با این حال عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای در توئیتر گفت: با تصویب قانون “کشور یهود”، اسرائیل به ۷۰ سال نابرابری و تبعیض علیه غیریهودیان به صورت قانونی دامن زده و آن را تشدید کرده است. فلسطینی‌ها که ۲۰ درصد از جمعیت اسرائیل را تشکیل می‌دهند در حال حاضر رسما به شهروندان درجه ۲ تبدیل شدند، اسرائیل باید حقوق بشر را برای همگان رعایت کند.

قانون “کشور یهود” اسرائیل را به عنوان یک “کشور یهود” تعریف می‌کند که براساس آن “قدس متحد” پایتخت آن خواهد بود.

این قانون همچنین تاکید دارد که عبری تنها زبان رسمی اسرائیل است و عربی را به عنوان زبان رسمی اسرائیل نمی‌داند اگرچه “جایگاه ویژه” آن را به رسمیت می‌شناسد.

فلسطینی‌ها که حق شهروندی اسرائیلی دارند، ۲۱ درصد از جمعیت اسرائیل را تشکیل می‌دهند و به عنوان عرب‌های اسرائیلی شناخته می‌شوند و اعضایی در پارلمان اسرائیل موسوم به کنست دارند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=38462