فجیع ترین بحران انسانی جهان در یمن / جنگ تاکنون جان ۵ هزار کودک را گرفته است

مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای صندوق حمایت کودکان سازمان ملل (یونیسف) شنبه شب گفته است که جنگ یمن تاکنون جان ۵ هزار کودک را گرفته است.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ گرت کاپلاره از دفتر منطقه ای یونیسف در امان پایتخت اردن، افزود: تشدید جنگ و افزایش محاصره یمن، مشکلات و بحران شهروندان یمنی به ویژه کودکان این کشور را وخیم تر می کند.

کاپلاره با استناد به گزارش گروه کمک های بین المللی علاوه کرد: روزانه بیش از ۱۳۰ کودک یمنی بر اثر گرسنگی یا بیماری ناشی از جنگ جان می بازند.

سازمان “نجات کودکان” نیز اخیرا در گزارشی اعلام کرد که محاصره یمن بر تعداد کودکان جان باخته یمنی در جنگ خواهد افزود.

مقام های سازمان ملل متحد اعلام کردند که ۲۰ میلیون یمنی از جمله ۱۱ میلیون کودک این کشور نیازمند کمک های فوری بشردوستانه هستند و بحران این کشور فجیع ترین بحران انسانی در جهان است.

براساس بیانیه مشترک برنامه جهانی غذا، یونیسف و سازمان بهداشت جهانی، ۱۵۰ هزار کودک یمنی دچار سوء تغذیه هستند که امکان جان باختن آنها در ماه آینده دور از انتظار نیست.

براساس این بیانیه شمار مبتلایان مشکوک به بیماری “وبا” در یمن به یک میلیون و ۱۹ هزار و ۴۴ تن رسیده است که ۲۸ درصد از آنان را اطفال تشکیل می دهند.

ایرنا نوشت که براساس بیانیه مشترک این سازمان های بین المللی، از مجموع مبتلایان به وبا، ۲ هزار و ۲۳۷ تن نیز جان باخته اند.

از سوی دیگر، براساس گزارش ماه دسامبر گذشته وزارت بهداشت عمومی و جمعیت یمن، شمار مبتلایان مشکوک به بیماری “دیفتری” به ۳۸۱ مورد رسید که از این تعداد، ۳۸ نفر جان باختند و این بیماری در ۱۸ ولایت این کشور شیوع پیدا کرده است.

براساس گزارش نهادهای بین المللی، از حمل سال ۹۴ و آغاز جنگ یمن به سرکردگی عربستان، تاکنون پنج میلیون کودک یمنی در خطر محرومیت از تحصیل قرار دارند و در این مدت یکهزار و ۶۰۰ باب مدرسه ویران شده یا خسارت های زیادی به آن ها وارد آمده است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=18435