قدرتمندترین و ضعیف‌ ترین پاسپورت ‌های جهان کدام است؟

موسسه «هنلی پاسپورت ایندکس» (The Henley Passport Index) با انتشار تازه‌ترین رده‌ بندی، قدرتمندترین و ضعیف‌ ترین پاسپورت ‌های جهان را معرفی کرد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ در این رده بندی پاسپورت جاپان با امکان سفر آزاد به ۱۹۰ کشور، معتبرترین پاسپورت جهان و پاسپورت افغانستان و عراق با امکان سفر آزاد به ۳۰ کشور، ضعیف ترین پاسپورت های جهان شناخته شده است.

مهمترین شاخص در تعیین این رتبه‌ها، تعداد کشورهایی است که می‌توان بدون ویزا یا با ویزای میدان هوایی به آنها سفر کرد.

براساس رده بندی جدید که این موسسه منتشر کرده است، سنگاپور بدون تغییر در رتبه بندی ماه جون (جوزا ۹۷) در جایگاه دوم این فهرست قرار گرفته که اتباع آن امکان سفر بدون ویزا یا با ویزای میدان هوایی به ۱۸۸ کشور را دارند.

پاسپورت آلمان که پنج‌سال در مقام نخست این فهرست قرار داشت در رتبه‌بندی جدید و بدون تغییر نسبت به رده بندی ماه مه (جوزا) و امکان سفر آزاد به ۱۸۸ کشور مشترکا با فرانسه و کوریای جنوبی در جایگاه سوم این رده‌بندی قرار گرفت.

رتبه چهارم معتبرترین پاسپورت نیز مشترکا با امکان سفر آزاد به ۱۸۷ کشور به دانمارک، فنلاند، ایتالیا، سویدن و اسپانیا رسید.

امریکا در یک‌سال گذشته تغییرات قابل توجهی را در این جدول تجربه کرده است. پاسپورت این کشور سال گذشته جزو سه رتبه نخست این جدول بود که در نخستین رده‌بندی پاسپورت‌های قدرتمند ‌سال ۲۰۱۸ دو پله سقوط کرد و به جایگاه پنجم رسید.

پاسپورت امریکا هم اکنون نیز بدون تغییر نسبت به آخرین رده بندی این جدول، در کنار پاسپورت کشورهای انگلیس، ناروی، اتریش، لوکزامبورگ، هالند و پرتغال و امکان سفر اتباع این کشورها به صورت آزاد به ۱۸۶ کشور در جایگاه پنجم معتبرترین پاسپورت قرار گرفت.

در عین حال، امارات عربی متحده که اتباع آن در سال ۲۰۰۶ میلادی در جایگاه ۶۲ قرار داشت، با جهش خوبی در این رده بندی به جایگاه بیست و یکم صعود کرد و توانست با امکان سفر آزاد به ۱۶۱ کشور، بهترین پاسپورت عربی و منطقه خاورمیانه را به دست آورد.

اما ضعیف‌ترین یا به عبارتی بی‌اعتبارترین پاسپورت با امکان سفر بدون ویزا یا با ویزای میدان به ۳۰ کشور، مشترکا به کشورهای عراق و افغانستان تعلق گرفته است که رتبه ۱۰۶ این جدول را به دست آورده‌اند.

پاسپورتهای کشورها هر ‌سال از سوی موسسه «هنلی و شرکا» براساس شاخص «آزادی سفر» رده‌بندی می‌شود.

تعیین این رتبه‌ها با همکاری انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی و براساس اطلاعات رسمی پایگاه‌ داده جهانی و با تجزیه و تحلیل قوانین ویزا در قلمروهای جهانی و کشورها انجام می‌شود که آخرین رده‌بندی منتشرشده در ۲۲ مه ۲۰۱۸ (جورا ۹۷) منتشر شده بود.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=45720