قدس؛ از توطئه انگلیس تا اقدام خصمانه امریکا

آرتور جیمز بالفور، وزیر خارجه وقت بریتانیا در ۲ نوامبر ۱۹۱۷ نامه ای خطاب به والتر روتشیلد، سیاست‌مدار یهودی‌ تبار و عضو مجلس عوام بریتانیا نوشت و در آن از «موضع مثبت» دولت بریتانیا برای «ایجاد خانه ملی برای یهودیان در سرزمین فلسطین» خبر داد.

این همان نامه ای است که یهودیان آنرا نامه تاریخی می داند و به بیانیه بالفور معروف شده و سرآغاز تلاش در عرصه بین‌المللی برای تاسیس کشور اسرائیل است. در عین حال این یکی از اسناد مهم اعتراف به اشغال شدگی فلسطین و ساختن یک ملت و دولت جعلی نیز هست.

براین اساس بود که اشغال فلسطین توسط یهودیان ساکن اروپا کلید خورد و در ۱۹۴۸ به تشکیل حکومت اسرائیل انجامید و رسما اعلام شد.

انگلیس از بالفور تا تأسیس دولت صهیونیسم- یهودی (۳۱ سال) طراح، مجری و حامی همه جانبه اشغال و کشتار و توطئه ها علیه فلسطین و ساکنان آن بود و اکنون نیز جزء حامیان آن هست. از ۱۹۴۸ به بعد (یعنی ۶۹ سال) امریکا در حمایت از این رژیم اشغالگر و ساختگی، ایفای نقش کرده و طی چند دهه گذشته حمایت های همه جانبه سیاسی، مالی و امنیتی- نظامی آنرا به عهده گرفته است.

بد نیست بدانیم که ایالات متحده از بدو تأسیس سازمان ملل متحد تا سال ۲۰۰۴، ۳۶ بار برای جلوگیری از صدور قطعنامه علیه اشغالگری، و جنایات و تجاوزات اسرائیل از جمله ترورها، کشتارهای صبرا و شتیلا، حمله به غیر نظامیان در کرانه باختری، غزه ، تجاوز به لبنان و موارد متعدد کشتار، نسل کشی و نقض فاحش حقوق بشر، شهرک سازی، تخریب مزارع و خانه های فلسطینیان و کوچ دادن اجباری آنها و… شخصا و علنا از حق وتوی خود به نفع اسرائیل استفاده کرده است.

به همین دلیل است که اسرائیل بی هیچ نگرانی و در هر زمانی که خواسته و می خواهد به کشوری تجاوز نظامی می کند، شخصیت ها، فعالان سیاسی، نظامی و دانشمندان فلسطینی و لبنانی و دیگر کشورها را ترور می کند، بدون اینکه حتی یک بار موضوع تحت فصل هفتم منشورسازمان ملل بررسی و قطعنامه علیه آن صادر گردد و اقدامی شده باشد.

در شرایط کنونی، تردیدی نیست که اعلام قدس به عنوان پایتخت اسرائیل توسط ایالات متحده و دستور انتقال سفارتش به آنجا، آخرین تلاش برای تثبیت اشغالگری و حمایت از آن است که حقا باید آنرا “بالفور(۲) دانست و ترامپ آخرین تلاش ها و اقدامات خصمانه خویش را در به رسمیت شناختن اشغال فلسطین و به خصوص بیت المقدس، قبله اول مسلمین به اجراء گذارده است.

حال این اقدام خصمانه، محک آزمون همه کشورها، احزاب، شخصیت ها و انجمن های اسلامی است که در مقابل این دشمنی آشکار و اقدام شرم آور بایستند واز مردم مظلوم فلسطین و مقدسات اسلامی حمایت کنند یا اینکه از سیاست های اسرائیل، امریکا و طرفداران اشغالگری تبعیت می کنند و به آرمان فلسطین و قدس خیانت نموده، سکوت و مجامله را بر می گزینند. قطعا وجدان های آزاده و ملت های اسلامی قضاوت خواهند کرد و در دل تاریخ حک خواهد شد که چه کسانی با سکوت و معامله شان، مهر تأیید بر اشغال قبله اول مسلمین زدند و چه کسانی راست قامتانه ایستادند.

به سهم خود، این اقدام ترامپ را دشمنی آشکار با فلسطینیان و امت اسلامی میدانم و باورمندم که قضیه اشغال فلسطین و اعلام قدس شریف به عنوان پایتخت اسرائیل، تنها قضیه ملت فلسطین نبوده و موضوع قبله نخستین یک و نیم میلیارد مسلمان است و ترامپ با این اقدام اسرائیل را با مدافعان و مجاهدان میلیونی مسلمان مواجه خواهند ساخت.

تردیدی نیست که در برابر این اقدام خصمانه که طرح تثبیت اشغال و رسمیت بخشیدن به آن است، دولت های شریف اسلامی، بویژه ملت ها، احزاب، شخصیت ها، علما و نخبگان سکوت نخواهند کرد و به مسئولیت ایمانی و انسانی شان عمل می کنند و در گفتار و رفتار وارد صحنه خواهند شد.

سیدآقا موسوی نژاد ــ خبرگزاری صنا

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=15597