مجلس عوام انگلیس به عدم آمادگی این کشور در برابر چالش مهاجرت هشدار داد

برگزیت

مجلس عوام انگلیس در گزارشی تاکید کرد: کمبود منابع، بلاتکلیفی و تاخیرهای دولت سبب شده تا سیستم مهاجرت و مرزهای این کشور برای برگزیت آماده نباشد.

به گزارش خبرگزاری صنا ، مجلس عوام انگلیس امروز (چهارشنبه) در گزارش خود اعلام کرد: عدم شفاف سازی درخصوص هدف‌های مهاجرت نگرانی‌هایی را برای شهروندان اتحادیه اروپا در انگلیس به وجود آورده و مقامات مهاجرت را در شرایط غیرممکنی قرار داده است.

به نقل از رویترز، کمیسیون امور داخلی مجلس عوام انگلیس در این گزارش گفت: به نظر می‌رسد دولت از این چالش بروکراتیک عظیمی که با آن مواجه است درکی ندارد و نمی‌داند چقدر منابع و زمان برای برنامه‌ریزی برگزیت لازم دارد.

این گزارش به شدت از دولت به خاطر تاخیر در انتشار گزارش دولتی که برنامه‌های مهاجرتی پس از برگزیت را مطرح می‌کند، انتقاد کرد.

دفتر ترزا می ؛ نخست وزیر انگلیس اعلام کرده که گزینه‌های مختلفی را برای سیستم مهاجرتی پس از برگزیت در نظر دارد و زمانی که آماده بود برنامه‌های اولیه خود را مطرح خواهد کرد.

اما این کمیته گفت: ناکامی دولت در مشخص کردن هرچه سریع‌تر اهداف مهاجرتی باعث شده تا پارلمان و افراد متاثر از این اهداف، فرصت مذاکره درخصوص برنامه‌ها پیش از نهایی شدن آنها را نداشته باشند.

این کمیته افزود: این مساله غیرقابل قبول است. ما انتظار داشتیم در این گزارش دولتی به تاخیر افتاده به سوالات ما پاسخ داده شود اما انتشار آن بیش از حد انتظار به تاخیر افتاده و به نظر نمی‌رسد در زودترین زمان ممکن تا پایان سال جاری میلادی منتشر شود.

ترزا می هشدار داده که شهروندان اروپایی که سال آتی میلادی پس از برگزیت وارد انگلیس می‌شوند احتمالا برخی حقوق خود را از دست می‌دهند؛ ‌هشداری که باعث ایجاد یک اختلاف و درگیری با اتحادیه اروپا درخصوص نحوه برخوردشان با شهروندان اروپایی در جریان دوره گذار پیش از برگزیت شده است.

به دنبال سیل گسترده شهروندان اتحادیه اروپا به انگلیس به ویژه از کشورهای فقیرتر در شرق اروپا، محدود کردن مهاجرت یکی از دلایل کلیدی بود که انگلیسی‌ها در سال ۲۰۱۶ میلادی با خروج از اتحادیه اروپا موافقت کردند.

در این گزارش آمده است: با وجود آنکه کمتر از یک سال زمان داریم دولت همچنان در مطرح کردن جزئیات مهم درخصوص ثبت نام ساکنین اروپایی کنونی ناکام بوده است.

این گزارش هشدار داد: ناکامی در مشخص کردن هرچه سریع‌تر برنامه‌های مفصل برای ثبت نام اتباع خارجی و دوره گذار باعث خواهد شد که مقامات مهاجرت و مرزی نتوانند به خوبی کار خود را انجام دهند. دولت باید هرچه سریع‌تر مشخص کند که آیا می‌خواهد پس از مارچ ۲۰۱۹ میلادی یعنی زمانی که انگلیس از اتحادیه اروپا خارج می‌شود، بازرسی‌های مرزی را افزایش دهد یا خیر.

این گزارش افزود: دولت باید با برنامه‌ریزی‌های گذار با اتحادیه اروپا که شامل عدم تغییر عملیات گمرکی است موافقت کند چراکه برکناری کارمندان مرزی از پست‌های امنیتی یا مهاجرتی و اضافه کردن آنها به بخش بازرسی گمرکی غیرقابل قبول است.

یوت کوپر، رئیس کمیته امور داخلی مجلس عوام انگلیس گفت: حرکت کند دولت تمامی مقامات را در یک موقعیت غیرممکن قرار داده است. چنین تعلل‌ها و عدم ارائه جزئیات آن هم در زمانی که کمتر از یک سال فرصت داریم بی‌مسؤولیتی تمام است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=21340