محمد بن سلمان: کودتای غرب علیه خود را هرگز فراموش نخواهم کرد

محمد بن سلمان ولیعهد عربستان به «جراد کوشنر» داماد دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا و مشاور ارشد وی گفته است که کودتای غرب علیه خود را هرگز فراموش نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری صنا به نقل از الجزیره؛ وال استریت ژورنال به نقل از برخی منابع نوشته است که بن سلمان در هشتمین روز ناپدید شدن خاشقچی در تماس با کوشنر درباره ناپدید شدن وی گفت و گو و درباره علل اعتراض های واشنگتن در خصوص این ماجرا سئوال کرده است.

این روزنامه افزود که در مقابل، داماد ترامپ نیز در پیامی به بن سلمان گفته است که کشف ماجرای مربوط به روزنامه نگار عربستانی که دوم اکتبر(۱۰میزان) در قنسولگری کشورش در استانبول ترکیه به قتل رسید، ضروری است.

بر اساس این گزارش، درحالی که مواضع ترامپ در قبال عربستان درباره قتل این روزنامه نگار سعودی هر روز تغییر می کند دیگر سیاستمداران امریکایی مواضع قاطعی اتخاذ کرده که آخرین آن مواضع سناتور «باب کورکر» بود که معتقد است ولیعهد عربستان در قتل خاشقچی دست داشته و او روایت عربستان در این خصوص را که بر خلاف این موضوع می باشد، باور ندارد.

«رند پل» سناتورجمهوریخواه نیز گفت که اعزام ۱۵ تن برای قتل یک معارض بدون موافقت ولیعهد سعودی امکان پذیر نیست.

وی نقش عربستان در باره این ماجرا را یک اهانت توصیف کرد.

خاشقچی روزنامه نگار ناراضی سعودی دوم اکتوبر (۱۰ میزان) بعد از مراجعه به قنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد.

دولت سعودی بعد از ۱۸ روز سکوت و تکذیب، در نهایت صبح شنبه تائید کرد که او در قنسولگری عربستان به قتل رسیده است.

بعد از این اعتراف، ‘سلمان بن عبدالعزیز’ پادشاه سعودی در احکامی جداگانه ‘سعود القحطانی’ مشاور دیوان پادشاهی سعودی و از نزدیکان’ بن سلمان’ ولیعهد، ‘احمد العسیری’ معاون دستگاه استخباراتی عمومی و سخنگوی پیشین ائتلاف سعودی، ‘محمد مریح’ معاون استخباراتی، ‘عبدالله بن خلیفه الشایع’ معاون امور انسانی و ‘رشاد المحمادی’ مدیر اداره استخبارات عمومی و حفاظت در دستگاه استخبارات عمومی عربستان را برکنار کرد.

سلمان همچنین دستور تشکیل کمیته وزارتی به ریاست ولیعهد را برای بازبینی در ساختار دستگاه استخبارات عمومی صادر کرد.

دادستانی عمومی عربستان همچنین اعلام کرد که تحقیقات اولیه مرگ خاشقچی در پی مشاجره لفظی را تائید می کند.

دادستانی عمومی افزوده است: تحقیقات در خصوص مرگ خاشقچی همچنان ادامه دارد و در این خصوص تا کنون ۱۸ شهروند سعودی بازداشت شده اند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=46697