مقامات ترکیه برای حل اختلافات با امریکا، راهی واشنگتن شدند

شبکه سی‌ان‌ان ترک امروز سه‌شنبه به نقل از دیپلمات های این کشور گزارش داد، هیاتی از مقامات ترکی در سفری دو روزه راهی واشنگتن می‌شوند تا درباره تنش جاری میان این دو متحد عضو ناتو گفت‌وگو کنند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ روابط میان ترکیه و امریکا رو به وخامت می‌رود و از عمده دلایل آن پرونده سوریه و محاکمه یک کشیش امریکایی در ترکیه است.

آسوشیتدپرس نوشت: مناقشه تجاری میان طرفین هم موجب شد تا دوشنبه ارزش لیره به حدی بی‌سابقه سقوط کند.

اوایل همین هفته، نماینده تجاری امریکا اعلام کرد که در دسترسی معاف از مالیات ترکیه به بازارهای امریکا تجدیدنظر می‌کند.

این تحول پس از آن رخ داد که آنقره تعرفه‌های تلافی‌جویانه علیه کالاهای امریکایی در واکنش به تعرفه‌های امریکا روی آلومینیوم و فولاد اعمال کرد.

این اقدام احتمالا ۱.۷ میلیارد دالر از صادرات ترکیه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

سی‌ان‌ان ترک امروز به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داد آنقره و واشنگتن درباره مسائل مشخصی به پیش توافق‌هایی دست یافتند اما توضیحی ارائه نکرد.

دولت ترکیه و وزارت خارجه امریکا هنوز اظهارنظری نکرده‌اند.

دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری امریکا خواستار آزادی کشیش اندرو برانسون شده است که بیش از دو دهه در ترکیه زندگی می‌کرده و به حمایت از گروهی که آنقره آن را بابت کودتای ناکام سال ۲۰۱۶ سرزنش می‌کند، متهم شده است.

او تمامی اتهامات را رد می‌کند. هفته گذشته واشنگتن تحریم‌هایی علیه وزارت عدلیه و وزیر داخله رجب طیب اردوغان،‌ رئیس‌ جمهوری ترکیه اعمال و تاکید کرد که آنها نقش‌های مهمی در سازمان‌های مسوول بازداشت برانسون ایفا می‌کنند.

اردوغان گفته است که ترکیه با توقیف دارایی‌های وزرای کشور (امنیت داخلی) و عدلیه امریکا، در صورتی که اموالی وجود داشته باشد، واکنش نشان می‌دهد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=39672