مقامات واشنگتن به عقب نشینی در افغانستان می‌اندیشند

روزنامه وال استریت ژورنال با اشاره به اینکه طرح افزایش نیروهای امریکایی در مقابله با پیشروی های طالبان موفق نبوده است، نوشت: مقامات واشنگتن به عقب نشینی در افغانستان می‌اندیشند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ مقام های فعلی و سابق دولت امریکا به وال استریت ژورنال گفته اند قصر سفید نتوانسته درباره طرح اعزام ۳ هزار و ۹۰۰ نیروی امریکایی به افغانستان به منظور مقابله با پیشروی‌های طالبان به توافق برسد، بنابراین اینک به این مساله فکر می‌کنند که اگر حضور نظامی امریکا در افغانستان کاهش یابد، چه اتفاقی خواهد افتاد.

به نوشته این روزنامه امریکایی، در قصر سفید «شکافی عمیق» درباره حضور نظامی امریکا در افغانستان وجود دارد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا و مشاوران ارشدش از اینکه بدون یک راهبرد روشن نیروهای بیشتری به افغانستان بفرستند، اکراه دارند.

به نظر می رسد دولت امریکا از طرحی برای فرستادن چند هزار نیرو به افغانستان، افزایش فشار بر پاکستان به منظور مقابله با مامن‌های شبه نظامیان و همچنین کمک گرفتن از چین، هند و پاکستان در جهت رسیدن به توافق صلح منطقه ای حمایت می‌کند. اما افرادی که از این بحث ها اطلاع دارند، می‌گویند که اجماعی در این زمینه وجود ندارد.

بنابراین، اعزام نیروهای بیشتر برای کمک به دولت افغانستان و مقابله با پیشروی‌های طالبان را غیرمحتمل کرده است.

به گزارش وال استریت ژورنال، مقامات دولت با یک معما روبرو هستند: آنها می‌خواهند از تعیین ضرب الاجلی برای خروج نیروها پرهیز کنند اما درباره پذیرش یک تعهد ادامه دار جهت افزایش نیرو در این مناقشه مرگبار ۱۶ ساله محتاط هستند.

درحالی که بحث‌ها در این زمینه متوقف مانده است، مقامات دولتی به «خارج کردن بخش زیادی از نیروهای امریکایی» از افغانستان می‌اندیشند و بر یک «راهبرد ضدتروریزم محدودتر متمرکز شده اند تا به امریکا اجازه دهد حضور نظامی خود را کاهش دهد».

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=5515