ممنوعیت رانندگی زنان در عربستان لغو شد

با دستور دولت ریاض، ممنوعیت رانندگی زنان در عربستان صبح امروز یکشنبه (۳ سرطان) رسما لغو شد و زنان این کشور برای اولین بار رانندگی در خیابان‌ها را تجربه کردند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ رانندگان زن عربستانی ابتدا در شهرهای جده و الدمام و تحت تدابیر شدید امنیتی شروع به رانندگی کردند.

وزارت کشور عربستان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که از تاریخ ۳ جوزا بانوان عربستانی می‌توانند بدون نیاز به همراهی یک مرد، رانندگی کنند.

«سلمان بن عبدالعزیز» شاه عربستان در تاریخ ۴ میزان ۱۳۹۶ در حکمی، ممنوعیت رانندگی برای زنان سعودی را لغو کرده بود اما اجرایی شدن این حکم حدود ۹ ماه طول کشید.

زنان عربستان پیش از این اجازه رانندگی، سفر و تحصیل بدون اذن ولی را نداشتند. رژیم سعودی سال گذشته سند چشم‌انداز ۲۰۳۰ را تدوین کرد.

بر اساس این سند عربستان می‌بایست تا سال ۲۰۳۰ وابستگی خود به اقتصاد نفتی را کم کرده و اسباب تفریح و آسایش شهروندان خود را فراهم کرده و آزادی‌های بیشتری به آن‌ها اعطا کند.

وبگاه شبکه خبری «بلومبرگ» در تحلیلی پیرامون اعطای برخی آزادی‌های مدنی از سوی پادشاهی عربستان به اهالی این کشور چون اعطای حق رانندگی به زنان نوشت: منتقدان و مخالفان عربستان ارعاب شده، به زندان افتاده و یا مجبور به همکاری شدند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=34993