نفوذ گسترده داعش در هند

براساس پژوهش مرکز امنیت پاکستان، گرایش پیوستن مردم شهر کرالا هند در چند سال اخیر به گروه تروریستی داعش رشد چشمگیری داشته است.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ گروهی وابسته به داعش تحت عنوان ‘ولایت هند’ اخیرا فعالیت های گسترده ای در منطقه جنوب آسیا به ویژه در کشور هند داشته اند.

این گروه تروریستی توانسته در کمتر از چند هفته تعداد زیادی از جوانان کشورهای هند، بنگلادیش و پاکستان را به خود جذب کند.

به گفته سازمان های استخباراتی، گروه تروریستی ولایت هند در کنار جذب تعدادی از جوانان افراطی هند، برخی از نیروهای خود را از کشورهای سوریه و عراق به افغانستان اعزام می کند.

از آنجا که داعش در کشورهای عراق و سوریه با شکست بزرگی روبرو شده است، این گروه تروریستی درصدد انتقال نیروهای خود به کشورهای افغانستان، هند، پاکستان و بنگلادیش است.

به گزارش وان ایندیا، براساس مطالعات عبدالله خان مدیر موسسه پژوهش های امنیتی پاکستان، داعش برای اولین با در سال ۲۰۱۶ در کشور هند ادعای حضور کرد و تشکیل گروه ولایت هند در ادامه حضور و گسترش داعش در منطقه جنوب آسیا بویژه در کشورهای هند و پاکستان است.

طبق مطالعات عبدالله خان، مردم مسلمان شهر کرالا هند تمایل بسیاری برای پیوستن به گروه تروریستی داعش در منطقه دارند و تنها در سه سال گذشته تعداد ۵۴ تن از شهروندان این شهر به داعش ملحق شده اند.

وزیر داخله هند با بیان اینکه جامعه مسلمانان هند مخالف تروریست های داعش هستند اعلام کرد داعش خطری برای این کشور محسوب نمی شود و بیش از هزار تن از روحانیون مسلمان در هند طی فتوایی اقدامات داعش را علیه مبانی و اصول اسلام دانستند، اما بی گمان حضور داعش در هند با توجه به همسایگی با کشور پاکستان و بنگلادیش و همچنین حضور ۱۶۰ تا ۲۰۰ میلیون مسلمان هندی در این کشور موجب شده دهلی نو نسبت به گسترش داعش در سراسر منطقه با تهدید امنیتی جدی روبرو باشد.

با توجه به گزارش سازمان های امنیتی هند، تاکنون حدود صد شهروند هندی به گروه تروریستی داعش پیوسته اند.

از این تعداد ۴۵ نفر متعلق به ایالت های ماهاراشترا، کرالا و کارناتاکا بوده اند که با فرار از هند به گروه داعش در عراق، سوریه و افغانستان پیوسته اند.

در ماه جنوری سال گذشته سازمان تحقیقات ملی هند توانست در یک عملیات گسترده در هند، ۲۵ نفر را به اتهام ارتباط با گروه تروریستی داعش دستگیر کند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=46864