هواداران ماهاتیر خواستار اهدای جایزه صلح نوبل به وی شدند

دهها هزار نفر با امضای درخواستی آنلاین ماهاتیر محمد نخست وزیر جدید مالزیا را بهترین گزینه برای دریافت جایزه صلح نوبل ۲۰۱۸، معرفی کردند.

به گزارش خبرگزاری صنا، ۳۳۰ نفر برای دریافت جایزه نوبل صلح نامزد شده اند که ماهاتیر محمد نیز در این جمع حضور دارد.

هواداران محمد از روز گذشته با شرکت در یک پویش ملی با امضای یک درخواست اینترنتی و ارسال آن به بنیاد صلح نوبل اعلام کردند که وی بهترین نامزد برای دریافت این جایزه بین المللی است و از مسئولان این بنیاد خواستند تا نام ماهاتیر در فهرست نامزدهای اصلی دریافت این جایزه قرار گیرد.

البته براساس زمان بندی اعلام شده از سوی بنیاد صلح نوبل، فرصت ثبت نام نامزدهای دریافت این جایزه تا اول فوریه سال جاری میلادی بود و ۳۳۰ نفر تا آن زمان در فهرست نامزدهای معرفی شده قرار گرفتند.

تاکنون بیش از ۷۵ هزار نفر این درخواست اینترنتی را امضا کرده اند که این روند همچنان ادامه دارد.

همزمان با این اقدام برخی گروههای مردمی نیز از این پویش حمایت کرده و اعلام داشتند دکتر ام یا محمد به اشتباهات سیاسی خود در دوران نخست وزیری پیشین خود اذعان داشته و از مردم برای این اشتباهات عذرخواهی نیز کرده که همین امر محبوبیت اجتماعی و سیاسی وی را در میان مردم مالزی و هواداران جهانی اش بیشتر کرده است.

ماهاتیر ۹۲ ساله در چهاردهمین انتخابات سراسری مالزی با رهبری ائتلاف امید علیه ائتلاف جبهه ملی و حزب حاکم توانست با کسب ۱۲۲ صندلی از ۲۲۲ کرسی مجلس، پیروز این میدان باشد.

وی تاکنون بارها براهمیت شفافیت سیاسی ، اجرای دموکراسی و حاکمیت قانون در دولت جدیدش تاکید کرده است.

اگرچه برخی از گروههای مدنی نیز با این درخواست موافقت نکردند، اما بانیان این پویش معتقدند این بهترین فرصت برای حضور بیشتر مالزی در عرصه های بین المللی است.

حضور دوباره محمد در عرصه قدرت دراین کشور جنوب شرق آسیا پس از ۱۵ محقق شد.

وی توانست در این انتخابات به بیش از ۶۰ سال سلطه «جبهه ملی» بر قدرت که از زمان استقلال این کشور، آن را در اختیار داشت، پایان دهد.

«نجیب رزاق» که بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۸ حدود ۹ سال نخست وزیر مالزی بود و در انتخابات گذشته رهبری «جبهه ملی» را بر عهده داشت، اکنون تحت بازرسی‌های کمیسیون مبارزه با فساد و پلیس مالزی به اتهام دست داشتن در رسوایی‌های مالی پرونده «توسعه مالزی واحد» (۱MDB) قرار گرفته است که این رسوایی مالی در سال ۲۰۱۵ بر ملا شد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=32006