واکنش محکمه لاهه به تهدید امریکا به تحریم آن

محکمه لاهه (ICC) امروز سه شنبه در واکنش به تهدید امریکا به تحریم این محکمه، گفت بدون هراس و نگرانی به اقدامات خود ادامه می دهد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ این واکنش در پاسخ به تهدید «جان بولتون» مشاور امنیت ملی امریکا مطرح شد مبنی بر این که اگر این دیوان درباره فعالیت‌های امریکا در افغانستان تحقیقات کند، آن را تحریم می‌کند.

دیوان بین المللی دادگستری که در لاهه هلند قرار دارد، با صدور بیانیه‌ای افزود: این محکمه نهادی مستقل و بی طرف است که مورد حمایت ۱۲۳ کشور قرار دارد.

در این بیانیه آمده است: ICC به عنوان یک محکمه قانونی به اقدامات خود بدون هراس و مطابق با اصول و ایده غالب حاکمیت قانون ادامه می‌دهد.

امریکا روز دوشنبه با اتخاذ موضع تهاجمی علیه دیوان بین المللی کیفری لاهه، قضات این محکمه را به تحریم در صورت آغاز تحقیقات در مورد جنایات جنگی این کشور در افغانستان تهدید کرد.

این درخواست در بخشی از نخستین خطابه مهم بولتون از زمان انتصاب در سمت جدیدش در کابینه مطرح شده که پیش نویس آن به رویت رویترز رسیده است.

در این سخنرانی آمده است: «امریکا از تمامی ابزار لازم برای محافظت از شهروندان و متحدانش در برابر محاکمه‌های غیرمنصفانه این محکمه، حفاظت خواهد کرد.»

بر اساس گزارش رویترز، بولتون در این سخنرانی اذعان خواهد داشت در صورتی که محکمه بین المللی کیفری رسما پرونده‌ای برای تحقیقات در خصوص جنایات جنگی سربازان امریکایی در افغانستان باز کند، امریکا «با آن‌ها مقابله به مثل خواهد کرد».

دیوان بین المللی کیفری، نخستین دادگاه دائمی بین‌المللی برای رسیدگی به جرایم نسل‌کشی، جنایات علیه بشریت، جنایت جنگی و جنایت تجاوز است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=42976