پمپئو: هرگونه ضرر و زیانی در جنگ تجاری با چین موقتی است

وزیر امور خارجه امریکا به دنبال تشدید جنگ تجاری کشورش با چین و اعمال تعرفه‌های جدید در واردات کالاها، به امریکایی‌ها اطمینان داد که هرگونه ضرر و زیانی در این جنگ موقتی است و در نهایت آن‌ها از این جنگ پیروزی و موفق بیرون خواهند آمد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ این در حالی است که اخیرا انبوهی از شرکت‌های امریکایی نسبت به ضرر و زیان و آسیب‌های این تعرفه‌های جدید و تشدید بالقوه جنگ تجاری اظهار نگرانی کردند.

با این حال مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا گفت: واشنگتن به دنبال حمایت از کارمندان و کارگران امریکایی و مجبور کردن چین به پایبندی به قوانین است.

پمپئو در مصاحبه با فاکس نیوز گفت: ما می‌خواهیم به نتیجه‌ای برسیم که چین را مجبور کند رفتارش را در صورتی که می‌خواهد یک قدرت جهانی باشد،‌ اصلاح کند چون شما به عنوان یک قدرت جهانی،‌ شفافیت‌ و حاکمیت قانون را در پیش می‌گیرید و اقدام به دزدی مالکیت معنوی نمی‌کنید و اصول اساسی تجارت در سراسر جهان نظیر انصاف و معامله متقابل را رعایت می‌کنید.

پمپئو خاطرنشان کرد: این‌ها چیزهایی هستند که مردم امریکا طلب می‌کنند و کارگران امریکایی نیز شایسته آن هستند.

این صحبت‌های پمپئو بعد از آن مطرح شد که نماینده تجاری امریکا دور جدید افزایش تعرفه‌ها علیه کالاهای وارداتی از چین به ارزش ۲۰۰ میلیارد دالر را نهایی ساخت.

در همین راستا از امشب مالیات ۱۰ درصدی بر کالاهای وارداتی از چین هنگام ورود به امریکا اعمال می‌شود و این مالیات در پایان سال جاری میلادی قرار است که به ۲۵ درصد افزایش پیدا کند.

به دنبال این حرکت چین نیز در پاسخی تلافی جویانه اعلام کرد که تعرفه‌های جدید بر کالاهای وارداتی از امریکا به ارزش ۶۰ میلیارد دالر از تاریخ ۲۴ سپتمبر اعمال می‌کند.

پکن همچنین به شرکت‌های خارجی هشدار داد که آن‌ها احتمالا متحمل فشارهایی از بابت این جنگ تجاری میان دو قدرت اقتصادی اول دنیا خواهند شد.

این در حالی است که تعداد زیادی از اصناف و شرکت‌های امریکایی از جمله یکسری شرکت‌های خرده‌فروش زنجیره‌ای مشهور در این کشور نظیر شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای والمات به قانونگذاران امریکایی نامه نوشته و شدیدا با افزایش این تعرفه‌ها مخالفت کردند و هشدار داده‌اند که این روند در نهایت خانواده‌های امریکایی را مجازات می‌کند.

یک ائتلاف از حدود ۳۰۰ شرکت خرده‌فروشی امریکا از جمله شرکت خدماتی امریکای شمالی ایکیا،‌ شرکت کوهلز،‌ شرکت گپ و شرکت میسیز نیز نسبت به تاثیر شدید این جنگ تجاری بر تجارت آن‌ها هشدار داده است.

گزارش شده که نماینده تجاری امریکا بالغ بر ۶ هزار نامه در مخالفت با این تعرفه‌های جدید دریافت کرده است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=44182