چهار ماده توافقنامه امریکا و کوریای شمالی

توافقنامه ای که رئیس جمهوری امریکا و رهبر کوریای شمالی امضا کردند چهار ماده داشت که براساس آن واشنگتن و پیونگ یانگ روابط جدیدی را آغاز خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ توافقنامه ای که دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا و کیم اون جونگ رهبر کوریای شمالی روز سه شنبه (۲۲ جوزا) در هتل کاپلا جزیره سنتوزا سنگاپور امضا کردند چهار ماده داشت.

چهار مورد این قرارداد دوجانبه که در مقابل خبرنگاران به امضا رسید شامل موارد ذیل است:

۱٫ ایالات متحده امریکا و کوریای شمالی متعهد شده‌اند که روابط تازه‌ای را بنا کنند که اساس آن تمایل مردم دو کشور بر صلح و رفاه است

۲٫ امریکا و کوریای شمالی تلاش مشترک خواهند کرد که صلح پایدار در شبه ‌جزیره کوریا ایجاد شود.

۳٫ بر اساس توافق ۲۹ آپریل (پان مون جوم )(Panmunjom declaration)کوریای شمالی که در آن بخشی از تاسیسات هسته‌ای خود را تخریب کرد، پیونگ یانگ متعهد شده که خلع سلاح هسته‌ای را ادامه دهد.

۴٫ امریکا و کوریای شمالی متعهد می‌شوند که بقایای سربازان کشته یا مفقود شده جنگ در سالهای جنگ دو کوریا (۵۳-۱۹۵۰)را شناسایی کرده و به کشورشان بازگردانند.

دیدار رئیس جمهوری امریکا و رهبر کوریای شمالی به دلیل ۶۵ سال دشمنی دو کشور با یکدیگر، یکی از مهمترین نشست های قرن حاضر ارزیابی شده است.

رئیس جمهوری امریکا و رهبر کوریای شمالی از روز یکشنبه در سنگاپور حضور دارند و قرار است آنها امروز عصر سنگاپور را ترک کنند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=33653