کشورهای اتحادیه اروپا در مورد کاهش شمار پناهجویان توافق کردند

کشورهای اتحادیه اروپا با پیش نویس توافقنامه ای برای محدود کردن شمار پناهجویان ورودی به کشورهای خود موافقت کردند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ سران کشورهای اروپا روز چهارشنبه دربروکسل با پیش نویس توافقنامه ای برای محدود کردن ورود مهاجران به کشورهای خود و همچنین محدود کردن جابجایی کسانی که پیشتر به عنوان پناهجو وارد اروپا شده اند موافقت کردند.

قرار است سران کشورهای اتحادیه اروپا در نشست روز یکشنبه خود اجرایی شدن این پیش نویس را به طور رسمی اعلام کنند.

در این پیش نویس آمده است؛ هشت کشور اروپایی به پیشرفت در زمینه کاهش شمار افرادی که به شکل غیرقانونی وارد اروپا می شوند به خصوص از طریق تقویت حفاظت از مرزهای خارجی، یکسان سازی رویه های پذیرش پناهجویان و افزایش همکاری ها با کشورهای محل عبور پناهجویان و همچنین کشورهای مبدا متعهد می دانند.

این در حالی است که طبق قانون جدید پارلمان هنگری نیز هر فردی که امکاناتی برای مهاجرت غیرقانونی تامین کند به یک سال زندان محکوم خواهد شد.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان از هنگری خواسته تا این قانون را لغو کند.

بحران های غرب آسیا و شمال آفریقا، اروپا را به مقصد نخستین پناهجویانی تبدیل کرده است که برای رهایی از درگیری های مسلحانه، مشکلات شدید اقتصادی، قاره سبز را برای ادامه زندگی برمی گزینند.

«امانوئل ماکرون» رئیس جمهوری فرانسه و «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان روز سه شنبه، پس از نشستی دو جانبه، یک بار دیگر از شرکای اروپایی خود خواستند سیاستی مشترک درباره مسئله مهاجرت اتخاذ کنند.

پیش از این، آژانس مهاجرت اتحادیه اروپا با انتشار گزارشی اعلام کرد بالغ بر ۵۳ درصد از مهاجرانی که روانه کشورهای اروپایی شده‌اند در آلمان ساکن شده‌اند.

آلمان در سال ۲۰۱۷ میلادی ۲۲۲ هزار و ۵۶۰ درخواست پذیرش، ایتالیا حدود ۱۲۸ هزار و فرانسه حدود ۱۰۰ هزار درخواست پذیرش دریافت کرده‌اند.

این گزارش می‌افزاید: کشورهای عضو اتحادیه اروپا از ماه آپریل ۲۰۱۸ ماهیانه به‌طور متوسط ۲۰ هزار درخواست پذیرش دریافت کرده‌اند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=34623