کشورهای مخالف پذیرش پناهجویان تحریم شوند

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه روز شنبه پیشنهاد کرد که اتحادیه اروپا آن دسته از کشورهای عضو را که از پذیرش پناهجویان خودداری می کنند، تحریم کند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ مکرون در اظهاراتی که هنگری، لهستان و جمهوری چک را هدف گرفته بود، گفت: نمی توانیم کشورهایی را داشته باشیم که از همبستگی اتحادیه اروپا منتفع شوند و در عین حال در موضوع مهاجرت خودخواهی ملی خود را ابراز کنند.

این پیشنهاد در آستانه نشست فوری سران اتحادیه اروپا ارائه شده که امروز یکشنبه برای بحث پیرامون اختلافات موجود بر سر موضوع مهاجرت در بروکسل برگزار می شود.

بحث پیرامون سرنوشت کشتی نجات آکواریوس با ۶۰۰ پناهجوی آن در ماه جاری میلادی اختلافاتی را میان کشورهای اتحادیه اروپا ایجاد کرده است.

ایتالیا و مالت این کشتی را نپذیرفتند تا آنکه اسپانیا سرنشینان آن را پناه داد. یک کشتی دیگر حامل پناهجویان نیز روز شنبه در دریای مدیترانه با عدم پذیرش از سوی ایتالیا و مالت روبه رو شد.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین پیشنهاد داد که شرایطی جدید برای دریافت کمک های مالی ساختاری به کشورهای اتحادیه اروپا در زمینه پذیرش پناهجویان افزوده شود.

مکرون این اظهارات را پس از دیدار با «پدرو سانچز» نخست وزیر جدید اسپانیا در پاریس گفت و دو طرف توافق کردند که مراکز اسکان جدید برای پناهجویان در اروپا گشوده شود.

فرانسه خواهان فرستادن پناهجویان به نزدیکترین مقصد در اروپا است که درباره پناهجویان آفریقایی این مقصدها شامل کشورهای ایتالیا و مالت می شود که با این امر مخالفند.

رویترز نوشت: مکرون روز جمعه نیز با اینکه از کسی نام نبرد، اظهار داشت: آنها (عوام گرایان) همانند جذام در سرتاسر اروپا و حتی در کشورهایی که دیگر فکر نمی کردیم به آن بازگردند، رشد می کنند. دوستان همسایه ما بدترین مطالب را می گویند و ما عادت کرده ایم. آنها بدترین تحریکات را می کنند ولی هیچ کسی عصبانی نمی شود. اروپایی ها به جای انتقاد از اقدامات دولت های طرفدار اتحادیه اروپا، باید بطور جدی با این پدیده مبارزه کنند.

در این میان ‘لوئیجی دی مایو’ معاون نخست وزیر ایتالیا بلافاصله واکنش نشان داد و در پیامی از طریق فیسبوک حملات مکرون را توهین آمیز خواند و گفت که جذام واقعی ریاکاری فردی است که پناهجویان را در مرز میان ایتالیا و فرانسه در ‘ونتی میلیا’ می راند و می خواهد به ما در خصوص حق توزیع برابر پناهجویان درس اخلاق دهد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=34919