گروه های تروریستی به دست امریکا ایجاد شده اند

رئیس جمهور روسیه گفته است که امریکا، القاعده و بن لادن را پرورش داد تا در حین جنگ افغانستان با اتحاد جماهیر شوروی مبارزه کنند، اما این گروه از کنترل آن‌ها خارج شد.

به گزارش خبرگزاری صنا, ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در مصاحبه با اولیور استون کارگردان امریکایی در فیلمی به نام مصاحبه‌های پوتین گفت که امریکا حاضر است تا از تروریست‌ها برای تضعیف اوضاع سیاسی روسیه استفاده کند.

وی اشاره کرد که سازمان‌های اطلاعاتی امریکا در حین جنگ چچن از شبه نظامیان حمایت کردند.

پوتین گفت: در آن زمان، ما به وضوح دریافتیم که همتایان امریکایی ما، وقتی درباره حمایت خود از روسیه حرف می‌زدند و ادعا می‌کردند که آمادگی دارند در زمینه مبارزه با تروریسم همکاری کنند، اما در واقع آن‌ها از آن تروریست‌ها برای بی‌ثبات کردن اوضاع داخلی روسیه استفاده کردند.

پوتین همچنین تصریح کرد: امریکا القاعده و بن لادن را پرورش داد تا در حین جنگ افغانستان با اتحاد جماهیر شوروی مبارزه کنند، اما این گروه از کنترل آن‌ها خارج شد.

پوتین در واکنش به اظهار نظر استون در زمینه تلاش‌های سازمان‌های اطلاعاتی امریکا برای مهیا کردن کانون تنش‌ها در آسیای مرکزی یا شمال قفقاز گفت: آن ایده‌ها همچنان باقی است. متأسفانه امریکا از آن تحولات حمایت کرد. جنگ سرد، مدت‌ها پیش در تاریخ ناپدید شد. ما روابط شفاف خوبی با جهان، با اروپا و با امریکا داریم. به طور قطع، ما امید به حمایت داشتیم اما در عوض شاهد آن بودیم که چطور سرویس‌های اطلاعاتی امریکا از تروریست‌ها حمایت کردند.

پوتین در ادامه افزود که سرویس‌های اطلاعاتی امریکا بدون توجه به اعتراض مسکو، از شبه‌نظامیان در منطقه قفقاز شمالی روسیه حمایت کردند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=2782