گروه های تروریستی قبل از افغانستان ، پاکستان را نابود خواهد کرد

وزیر امور خارجه امریکا معتقد است با وجود فشار های سنگین واشنگتن بر اسلام‌آباد مبنی بر نبرد با تروریزم، هیچ تغییری در راهکار این کشور به وجود نیامده‌است.

به گزارش خبرگزاری صنا ، رکس تیلرسون ؛ وزیر امور خارجه امریکا با بیان اینکه روابط بین اسلام‌آباد و واشنگتن در وضعیت بدی قرار دارد، تاکید می کند: تا زمانی که اسلام‌‍آباد اجازه دهد گروه‌های تروریستی در این کشور پناه‌گاه‌های امن خود را داشته باشند، مبارزه با تروریزم معنا ندارد.

وی می‌گوید: زمان آن رسیده تا پاکستان دست از حمایت گروه‌های هراس‌افگن به شمول شبکۀ القاعده بردارد و عملا با امریکا در نابودی تروریستان کمک نماید.

وی هشدار می‌دهد که اگر این اقدام از سوی آن کشور صورت نگیرد و روابط‌شان با گروه‌های هراس‌افگن ادامه یابد، خطر فروپاشی دولت پاکستان به دلیل نفوذ گروه‌های تروریستی در حکومت آن کشور وجود دارد.

وی در عین حال، خاطر نشان ساخته است که ما نگرانی خود را در قسمت نفود گروه‌های هراس‌افگن در داخل حکومت پاکستان با مقام آن کشور ابراز کرده‌ایم و این را هم برای شان گفتیم که پاکستان بیشتر از کابل در هدف بعضی از گروه‌های ترویستی خطرناک قرار دارد.

از سویی تیلرسون از حکومت افغانستان نیز خواسته تا شرایط صلح با طالبان را فراهم سازد.

وی خاطر نشان ساخته است که زمینه سهم گیری طالبان در قدرت پس از پیوستن به پروسه صلح باید فراهم شود.

وزیر امور خارجه امریکا که روز چهارشنبه (۲۲ قوس) در نشستی در واشنگتن سخن می‌گفت: بیان داشته که حضور امریکا در افغانستان دایمی نبوده و تنها به جنگ با طالبان مرتبط نمی‌شود.

تیلرسون افزوده:” لازم است حکومت افغانستان روند اصلاحات را ادامه دهد و شرایط را طوری مساعد سازد تا به طالبان نیز در یک حکومت مشروع سهم داده شود، البته این در آن وقت امکان خواهد داشت که طالبان جنگ را ختم کرده، تروریستان را تقبیح نمایند و در میز مذاکرات حاضر شود”.

وی بار دیگر تاکید کرد که طالبان در میدان نبرد پیروز نخواهند شد و بهتر است که دست از جنگ برداشته و برای گفتگوهای صلح آماده شوند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=15519