۴ هزار سرباز امریکایی به افغانستان فرستاده می شوند

مقام‌های ایالات متحدۀ امریکا گفته اند که جیم متیس وزیر دفاع امریکا تصمیم گرفته است که ۴۰۰۰ سرباز دیگر امریکایی به افغانستان اعزام شود، تصمیمی که تا چند روز دیگر رسماً اعلام خواهد شد در حالیکه  مسوولیت این تصمیم در نهایت به دوش رئیس جمهور ترمپ می‌باشد.

به گزارش خبرگزاری صنا, وزیر دفاع ایالات متحده روز سه شنبه در کانگرس امریکا گفت که نظامیان امریکایی در حال پیروزی در جنگ افغانستان نیستند.

گفته های تازۀ آقای متیس به ارزیابی نظامیان ارشد امریکایی مهر تایید می‌زند که جنگ موجود در افغانستان را  بن بست خوانده و برای از میان برداشتن آن خوستار اعزام سربازان بیشتر امریکایی شده بودند.

خبرگزاری اسوشیتدپرس از قول این مقام‌های امریکایی که نامی از آنان برده نشده است، گزارش داد که شمار زیاد قوای تازه دم، در کنار حدود ۸۴۰۰ سرباز امریکایی موجود در افغانستان به سربازان افغان آموزش و مشورت داده و شمار اندک آنان برای جنگ بر ضد طالبان و داعش توظیف خواهند شد.

ترامپ طولانی‌ترین جنگ امریکا را به ارث برده است، بدون آنکه کوچکترین چشم انداز در مورد پایان این جنگ وجود داشته یا هم ستراتیژی مشخصی برای موفقیت امریکا در این جنگ در دست باشد.

با آغاز تصدی ریاست جمهوری اوباما کم و بیش ۶۷هزار سربازامریکایی در افغانستان حضور داشت. تصمیم آقای اوباما به اعزام ۳۳هزار سرباز دیگر حضور نظامیان امریکایی را در افغانستان به حدود ۱۰۰ هزار نفر رساند.

جان نیکلسن فرمانده ارشد امریکایی در افغانستان گفته است که جنگ در افغانستان به بن بست برخورده است و برای بیرون رفت از این وضعیت به نظامیان بیشتر امریکایی نیاز است.

این در حالی است که ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در مصاحبه با  اولیور استون کارگردان امریکایی در فیلمی به نام مصاحبه‌های پوتین گفت که امریکا حاضر است تا از تروریست‌ها برای تضعیف اوضاع سیاسی روسیه استفاده کند. امریکا، القاعده و بن لادن را پرورش داد تا در حین جنگ افغانستان با اتحاد جماهیر شوروی مبارزه کنند، اما این گروه از کنترل آن‌ها خارج شد.

از آغاز تهاجم به رهبری ایالات متحده در افغانستان در سال ۲۰۰۱تا کنون کم و بیش ۲۴۰۰ سرباز امریکایی در افغانستان کشته شده است. از آغاز سال روان میلادی تا کنون هفت سرباز امریکایی در افغانستان از بین رفته است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=2834